Товариство лісівників України

Новина


10
сер

Наказ про затвердження списку інвазійних видів дерев, заборонених для використання в лісовому господарстві України не пройшов регуляторну експертизу і тому має бути переглянутий

Саме з таким листом до Голови Державної регуляторної служби України і проханням провести експертизу даного наказу та надати відповідні висновки, звернувся Голова Товариства лісівників України Юрій Марчук.
Вчора, 9 серпня 2023 року відбулася нарада, організована Державною регуляторною службою України, в якій взяли участь Перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький; Голова Державної регуляторної служби України Олексій Кучер, в.о. Голови Держлісагентства України Віктор Смаль, Голова Товариства лісівників України Юрій Марчук;  академік-секретар відділення загальної біології  НАНУ  Володимир Радченко; директор інституту УкрНДІЛГА, член-кор. НАНУ Віктор Ткач;  проректор з наукової роботи Національного лісотехнічного університету України, проф. кафедри лісівництва, д. с/наук Василь Лавний; в.о. директора Інституту  еволюційної екології НАНУ, д. біол. наук  Василь Буджак; професор кафедри аграрних технологій і лісового господарства НУ «Чернігівська політехніка» Юрій Гайда, зав. кафедри відтворення лісів та лісової меліорації ННІ лісового і садово-паркового господарства НУБіП України Андрій Пінчук. 
Перше слово було надане Голові ТЛУ Юрію Марчуку, в якому він наголосив,  що даний наказ поширюється на всіх без винятку лісокористувачів  і тому має пройти регуляторну експертизу. «Міністерство, яке формує політику не лише в екологічній сфері, а й у використанні природних ресурсів, не врахувало економічні збитки лісогосподарських підприємств від втрат вирощеного садивного матеріалу, можливі збитки для агроландшафтів на півдні і сході України при прояві водної та вітрової ерозії та необхідності відновлення полезахисних смуг в цьому регіоні у післявоєнний період.
Міністерство юстиції України, реєструючи даний наказ, не врахувало відсутність економічних і соціальних розрахунків впливу даного рішення. Та те, що на даний час державні ліси в Україні перебувають у сфері управління Міндовкілля, Держлісагентства, Мінагрополітики, Міністерства оборони, МОН та НАН України. Крім того територіальні громади опікуються лісами комунальної форми власності площа яких складає більше 2 млн. га. Таким чином, прийняте рішення впливає на сфери діяльності інших міністерств і відомств і має регуляторне значення. Вважаємо, що даний наказ має бути узгоджений з міністерствами і відомствами, в підпорядкуванні яких знаходяться відповідні лісові масиви, а також Міністерством фінансів та Міністерством економіки для економічної оцінки даного наказу».
Перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький під час наради сказав, не вбачає у даному наказі нормативних порушень. 
Всі науковці, які брали участь у нараді,  тримали слово і всі одноголосно підтримали необхідність перегляду даного наказу і проведення регуляторної експертизи.
Після конструктивної розмови з науковцями,  Голова Державної регуляторної служби України Олексій Кучер сказав, що інформація прийнята до відома і нормативні акти будуть переглянуті. Передбачається,  що буде проведена експертиза і прийнято відповідне рішення стосовно цього наказу, яке буде оприлюднене. 
Нагадаємо, що перелік чужорідних видів дерев, заборонених у відтворенні лісів був підписаний Міністром захисту довкілля та природних ресурсів України (від 19 квітня 2023 р. №641/39697). До його переліку увійшли 13 видів: айлант найвищий, аралія маньчжурська, в'яз низький, гледичія колюча, горіх чорний, дуб червоний, каркас західний, клен ясенелистий, маслинка вузьколиста, павловнія (види та гібриди), робінія (псевдоакація) звичайна, черемха пізня, ясен пенсільванський.