Товариство лісівників України

Новина


20
лип

Заборонити не можна дозволити використання інвазійних видів рослин у лісовідновленні: де має стояти кома і чому науковців - лісівників влада не чує?

Тема заборони використання інвазійних видів рослин обговорюється не один місяць в середовищі лісівників, науковців, людей, які розуміються на цій темі.
Нагадаємо, що міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець своїм наказом затвердив перелік чужорідних видів дерев, заборонених у відтворенні лісів (наказ № 695/39751). До переліку увійшли 13 видів: айлант найвищий, аралія маньчжурська, в'яз низький, гледичія колюча, горіх чорний, дуб червоний, каркас західний, клен ясенелистий, маслинка вузьколиста, павловнія (види та гібриди), робінія (псевдоакація) звичайна, черемха пізня, ясен пенсільванський.
Фахівці б’ють на сполох: клімат змінюється ще й війна оголює величезні площі на сході та півдні України. Внаслідок бойових дій,  лісові пожежі, нищення окупантами лісових масивів, тепер ще й через підрив Каховської ГЕС, південь країни перетворюється у пустелю. 
 Що там садити, які види дерев у тих посушливих місцях можуть прижитися, якщо, наприклад, акацію (котра одна з небагатьох почувається там добре) заборонити? 
Лісівники, біологи, науковці різних стверджують: потрібно навпаки, підбирати види дерев, які зможуть приживатися у спекотному кліматі практично без води. Інакше наш Південь перетвориться у мертвий регіон, Олешківська пустеля розширить свої ареали. 
Сьогодні публікуємо відповідь від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України,  яку отримало Товариство лісівників України  і черговий лист від Товариства лісівників України до Прем’єр-міністра України. Текст листа публікуємо: 

Прем’єр-міністру України
Д.А. Шмигалю

Вельмишановний Денисе Анатолійовичу!

 
16 лютого 2023 року в НУБіП України за ініціативи вчених Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП України та Товариства лісівників України проведено круглий стіл «Перспективи відтворення лісів України: можливості використання інтродуцентів та загрози інвазійних видів», присвячений обговоренню питання про перелік інвазійних видів. Проведення круглого столу було викликано одностороннім трактуванням екологічних організацій, які увійшли до робочої групи Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України щодо переліку інвазійних видів в лісорозведенні та лісовідтворенні. У роботі круглого столу взяли участь близько 120 представників базових наукових академічних установ, університетів та екологічних організацій. 
Пропозицій круглого столу щодо врахування при формуванні переліку особливостей географічної зональності країни, різноманітності кліматичних умов, саме в межах яких і потрібно формувати такий перелік, міністерством були проігноровані. Посилання міністерства на розроблену бюджетну тему в інституті еволюційної екології НАН України щодо інвазійних видів не може бути виключно основою формування екологічної політики в цьому напрямку. 
Так, за ініціативи директора інституту УкрНДІЛГА академіка Ткача Віктора Петровича 24 березня 2023 року під керівництвом академіка Радченка Володимира Григоровича відбулось засідання наукової ради з проблем лісознавства і лісівництва при Відділенні загальної біології НАН України за участі академіків, керівників наукових інститутів із запрошенням вчених, які спеціалізуються на зазначеній тематиці. Після обговорення були одноголосно прийняті пропозиції щодо врахування географічної зональності території України при підготовці таких списків. 
Дане рішення було направлене в Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, яке, як і всі інші рішення, не було прийняте до уваги. Міністерство, яке формує політику не лише в екологічній сфері, а й у використанні природних ресурсів, не врахувало економічні збитки лісогосподарських підприємств від втрат вирощеного садивного матеріалу, можливі збитки для агроландшафтів на півдні і сході України при прояві водної та вітрової ерозії та необхідності відновлення полезахисних смуг в цьому регіоні у післявоєнний період.
Міністерство юстиції України, реєструючи даний наказ, не врахувало відсутність економічних і соціальних розрахунків впливу даного рішення. 
Оскільки прийняте рішення впливає на сфери впливу інших міністерств і відомств, вважаємо, що даний наказ має бути узгоджений з Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством фінансів та Міністерством економіки та пройти експертизу в Державній регуляторній службі (наказ за всіма ознаками має регуляторний характер). Просимо доручити Державній регуляторній службі зробити аналіз регуляторного впливу та надати відповідний висновок.
Оскільки Кабінет Міністрів України спрямовує і координує діяльність міністерств, просимо визначитися з необхідністю перегляду даного наказу з урахуванням економічних збитків та можливих екологічних наслідків для агроландшафтів півдня і сходу України. 

Голова Товариства лісівників України,
завідувач кафедри ботаніки, дендрології
і лісової селекції НУБіП України                                         Ю.М. Марчук