Товариство лісівників України

Новина


30
жов

Збереження самосійних лісів – на постійному контролі Центрально-Західного міжрегіонального управління ЛМГ

Питання збереження самосійних лісів знаходиться на постійному контролі Міндовкілля, Держлісагентства, Офісу Генерального прокурора, Центрально-Західного МРУ ЛМГ. Цими днями проведено виїзні наради з питань збереження самозалісених земельних ділянок на території Вінницької, Кіровоградської, Черкаської областей.
Таку нараду в Черкасах проведено під головуванням начальника ЦЗ МРУ ЛМГ Сергія Перова. В ній взяли участь начальники Державної екологічної інспекції Центрального округу, управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА Сергій Поліщук і Віталій Петров, головний спеціаліст ЦЗ МРУ ЛМГ Аліна Лісова, голова Звенигородської РДА Юрій Піковський, голова Стеблівської територіальної громади Олексій Данільченко, представники територіальних громад області, головний лісничий філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» ДП «Ліси України» Віталій Марусіч.
Сергій Перов підкреслив, що ліси Черкащини на сьогодні займають площу 341 тис. га, або 16,3% площі області. Оптимальний рівень лісистості для Черкаської області становить 21-22%. На сьогодні цей показник у два рази нижчий, ніж у більшості країн Європи. Збереження самосійних лісів сприятиме виконанню програми Президента України «Зелена країна», підвищення рівня лісистості території області до оптимального рівня.
Тому  лише об’єднання зусиль органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування та лісівників дасть змогу виконати Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» (від 20 червня 2022р. №2321-ІХ).
Начальник Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Сергій Перов при огляді земельних ділянок постійно наголошував на спільній меті лісівників і територіальних громад – збільшення лісистості України!
Адже в Україні наразі нараховується біля 2 млн. га самозалісених земель. Саме їх збереження має важливе значення в покращенні екологічної ситуації в Україні, особливо за нинішніх умов, коли третина лісів зазнала впливу війни.
На нараді відзначено, що фахівцями ЦЗ МРУ ЛМГ попередньо по Черкаській області ідентифіковано 23091 ділянку можливо самозалісених земель площею 90973,5 га. З направлених управлінням подань станом на 01 жовтня 2024 року:
відсутня відповідь на площу 11895,7 га – 3577 ділянок;
надано відмов на площу 5133,3 га – 1747 ділянок;
отримано проміжну відповідь на площу 73716 га – 17751 ділянку.
прийнято позитивне рішення на площу 228,6 га – 16 ділянок. 
Як показовий на нараду взято Звенигородський район Черкаської області,
в адміністративні межі якого входить 17 територіальних громад: Вaтутінськa, Звeнигopoдськa, Тaльнівськa, Шпoлянськa міські ради; Вільшaнськa, Єpківськa, Кaтepинoпільськa, Лисянськa, Стeблівськa селищні ради; Бужанська, Виноградська, Вoдяницькa, Лип'янськa, Матусівськa, Мoкpoкaлигіpськa, Сeлищeнськa, Шeвчeнківськa сільські ради.
На території району ідентифіковано 6773 імовірно самозалісених земельних ділянок площею 21911 га.
Отримано проміжну відповідь – 4703 земельних ділянок (15210,4 га);
відсутня відповідь – 1740 земельних ділянок (5613,9 га):
позитивну відповідь від Стеблівської територіальної громади – 11 земельних ділянок (129,5 га).
відмову від Виноградської сільської ради на частину земельних ділянок, зазначених у поданні – 319 земельних ділянок (957,6 га)
Активно співпрацює з управлінням Стеблівська територіальна громада (голова Олексій Данільченко).
Проте ЦЗ МРУ ЛМГ зазначає, що територіальні громади зволікають з прийняттям рішень щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених, тому існує великий ризик знищення самосійних лісів на території Черкаської області. 
З метою збереження самосійних природних лісів та вирішення питання надання їх у постійне користування лісокористувачам області Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства звертається з проханням підтримати роботу, яка проводиться ЦЗ МРУ ЛМГ з визнання самозалісених земельних ділянок, рекомендує територіальним громадам Звенигородського району, зокрема, і Черкащини, в цілому, забезпечити об’єктивний розгляд направлених управлінням подань для прийняття рішень про віднесення земельних ділянок до самозалісених. 
Насиченою була робота наради після переїзду на самозалісені земельні ділянки. Обговорено питання порядку віднесення ділянок до самозалісених земель, їх передачі в користування лісокористувачам, в т. ч і державним лісогосподарським підприємствам, співпраці фахівців лісового господарства з органами місцевого самоврядування щодо проведення інвентаризації самозалісених ділянок.
Начальник ЦЗ МРУ ЛМГ Сергій Перов наголосив, що співпраця з філіями ДП «Ліси України» дозволить громаді заощадити кошти на постійні витрати з охорони, захисту та догляду лісів, які лягають на бюджет громад при створенні комунальних лісів. Натомість усе це виконуватиметься силами філій. До того ж філії будуть сплачувати земельний податок та рентну плату у місцевий бюджет, що є додатковим надходженням для громад. 
Сергій Перов підкреслив, що визнання земельних ділянок самозалісеними - це найшвидший шлях досягнення оптимальної лісистості території області, подякував Черкаській ОВА, голові Звенигородської РДА, головам і представникам територіальних громад за співпрацю!