Товариство лісівників України

Новина


09
вер

Запас деревини на ділянці тепер можна реально визначити з точністю майже 100%

IT-департамент ДП "Ліси України" завершив перший етап досліджень щодо використання технології лазерного сканування у лісовому господарстві.
Орієнтуючись на досвід європейських партнерів, ми розпочали випробування із системи повітряного сканування за допомогою дронів.  
У вимірюваннях з повітря є переваги, але є й свої недоліки. Густі крони знижують точність ідентифікації кожного дерева порівняно з даними перелікової таксації (ручного вимірювання мірними вилками) до 75%.  
Тож повітряне сканування дозволяє відслідковувати загальні тенденції, але для конкретних лісогосподарських заходів на ділянці воно не є достатньо точним.  
Натомість результати вимірювань з наземного переносного лідару зі SLAM-технологією перевершили всі очікування.  
Майже тисяча точок на один квадратний метр дозволяють створювати максимально наближену до реальної 3D-модель деревостану. Точність, порівняно з переліковою таксацією, досягає 100%. Ідентифікуються всі дерева з діаметром стовбура понад 5 см.  
Обробка даних у спеціалізованому програмному забезпеченні дозволяє обчислити запас деревини на ділянці. У перспективі зможемо визначати не лише обсяг, а й сортименти з поділом на ділову та дров’яну деревину.  
Лідар — система недешева. Є питання підготовки персоналу та збереження даних, але це шлях, який реально вирішує низку важливих питань:
- Автоматизоване визначення запасу деревини усуває людський фактор і перекриває схеми з необлікованою деревиною (необлікованій деревині не має звідки взятися);
- Моделювання деревостану при плануванні вибіркових видів рубок;
- Ідентифікація пошкоджень лісів внаслідок стихійних лих, пожеж, бойових дій, незаконних рубок;
- Створення 3D-карти рельєфу для планування будівництва лісових доріг.
IT-департамент запропонував дорожню карту реалізації проєкту лазерного сканування лісів. Попереду доопрацювання програмного забезпечення, розробка та затвердження методики, нормативної бази, закупівля обладнання. Ми ставимо за мету, щоб уже наступного року лазерне сканування почало працювати.  
За кордоном питання призначення лісогосподарських заходів, як правило, вирішуються значно простіше, тож наші напрацювання та розробки стануть у пригоді колегам з інших країн.