Товариство лісівників України

Новина


30
січ

Впровадження ще однієї системи сертифікації PEFC – це розширення ринків для деревообробних компаній, а введення альтернативної системи сертифікації буде створювати певне конкурентне середовище

30 січня на базі кафедри ботаніки, дендрології та лісової селекції НУБіП відбулося засідання робочої групи з розробки національного стандарту PEFC (Асоціація Національна Система Лісової Добровільної Сертифікації АСОЦІАЦІЯ "НС ЛДС"). Одним з ініціаторів розробки і застосування в Україні стандартів лісоуправління та лісокористування за системою PEFC є Товариство лісівників України.
   Нині у світі існує дві міжнародно  визнані системи сертифікації сталого лісового господарства та управління його ланцюгами поставок – Система сертифікації лісових господарств (PEFC) та Лісова наглядова рада (FSC). Обидва маркування PEFC та FSC широко застосовуються для продукції, сировиною для якої  є деревина: деревина для будівельної галузі, енергетики та господарської діяльності, а також папір та пакувальна продукція.
   В Україні, на сьогодні,  існує можливість  сертифікації лісових господарств лише за системою FSC. Для створення альтернативи та можливості конкурентного ринку, а головне, для створення національної системи було створено Асоціацію «НАЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА ЛІСОВОЇ ДОБРОВІЛЬНОЇ СЕРТИФІКАЦІЇ».
   Робота робочої групи з розробки національних стандартів складена зі збалансованого представництва зацікавлених  сторін – від органів управління (представники Держлісагентства і представники обласних управлінь), представник комунального лісогосподарського підприємства, профспілок, Товариства лісівників України,  деревообробників, екологічних  організацій, науково-технічного  співтовариства, наукових організацій.. .
   Голова робочої групи  - завідувач кафедри ботаніки, дендрології та лісової селекції НУБіП, голова  Товариства лісівників України – Юрій  Марчук, секретар - Алла Оборська, доцент кафедри таксації лісу та лісового менеджменту НУБіП, виконавчий директор Асоціації.

   Засідання  робочої групи - це обговорення кожного пункту, винесеного на розгляд, це дискусія між лісівниками, екологами, деревообробниками, науковці. А в дискусії, як відомо, народжується істина. …

   Чим  система PEFC відрізняється від системи сертифікації FSC і для чого вона потрібна – роз’яснює Алла Оборська, виконавчий директор Асоціації "Національна Система Лісової Добровільної Сертифікації":

 - В Україні впроваджується система сертифікації на основі європейської системи PEFC.  До цього часу  у нас існувала лише система лісової сертифікації FSC. 
 Крім того, що впровадження ще однієї системи сертифікації – це розширення ринків для деревообробних компаній, з введенням альтернативної системи сертифікації буде створюватися певне конкурентне середовище.
 PEFC – система розробляється у відповідності з національним законодавством. Для того, щоб лісгосп був сертифікований за системою PEFC, потрібно, щоб стандарт був розроблений  національною ініціативою.
Для чого саме  цей стандарт потрібен? Це європейський стандарт, але кожна національна система  адаптує його до свого національного законодавства і в ньому немає вимог такого законодавства, якого немає в країні, де він впроваджується. Якщо діяльність лісогосподарського  підприємства відповідає вітчизняному законодавству, воно  зможе бути сертифіковане за системою  PEFC.

Що це дасть лісогосподарському підприємству?

    - Лісгосп отримає можливість продавати свою продукцію тим деревообробним підприємствам,  які хочуть виходити на ринки сертифікованої  продукції за системою  PEFC, бо оскільки є попит на продукцію деревообробки за однією системою сертифікації, в багатьох країнах є попит і на продукцію деревообробки, яка буде сертифікована системою  PEFC. А для того, щоб український деревообробник міг продати свою  сертифіковану продукцію, йому потрібно отримати сертифіковану сировину, відповідно, має бути сертифікований лісгосп.
    Тут є ще один позитивний момент – будь-які витрати, які несе лісогосподарське підприємство, завжди лягають на собівартість кубічного метра деревини, який потім купує деревообробник. Якщо буде конкуренція між системами сертифікації, то, відповідно, сама сертифікація може бути здешевленою, відповідно, це зменшить собівартість метра кубічного деревини, яку трохи дешевше купить деревообробник,  а це, в свою чергу, сприятиме розвитку деревообробного виробництва зі зменшення тих негативних тенденцій, які склалися тепер, коли деревообробка на спаді, бо у Європі деревина дешевша, а в нас залишається дорогою. Це також може бути одним з таких важливих нюансів: здешевлення вартості сертифікації.