Товариство лісівників України

Новина


18
лип

Учнівські лісництва Волині у період війни

Найулюбленіша пора дітей – канікули. Щоправда, вони ось уже другий рік – з гірким присмаком війни. Для учнів шкільних лісництв Волині, зокрема з поліських районів, які межують з білоруссю, – це ще й неможливість походів у ліси, відпочинку на березі улюблених водойм і річок. Адже наше прикордоння з державою - посібницею агресора заміноване, відвідування лісів, заготівля ягід і грибів, допомога лісівникам у догляді за лісовими культурами, опіка над мурашниками, літні спостереження за життям птахів, рослинного світу, науково-дослідна робота юннатів стає неможливою через загрозу військового вторгнення або ж обстрілів. Втім, незважаючи на це страшне воєнне дворіччя, учнівські лісництва Волині не були полишені наодинці зі страшними новинами. Завдяки координаторам юннатівського руху – керівництву Волинського обласного еколого-натуралістичного центру, обласної організації Товариства лісівників України, Північно-західного регіонального управління Держлісагентства, філій Поліського офісу ДП «Ліси України» – вдалося організувати змістовні і цікаві онлайн і офлайнконференції, наукові форуми, зустрічі з лісівниками-практиками, управлінцями, науковцями.

          Юннатівський форум і його гості

Підсумком навчального року став обласний зліт учнівських лісництв. Вимушено він проходив у два етапи – спершу дистанційно, а відтак за участю кращих юннатів – у Луцькому національному технічному університеті. Організаторами вже традиційно стали Волинський обласний еколого-натуралістичний центр Волинської обласної ради та Волинська облорганізація Товариства лісівників України.
Юних лісівників, їх керівників-освітян та представників філій ДП «Ліси України» привітали заступник голови Волинської обласної Ради Юрій Поліщук, начальниця управління освіти Волинської держадміністрації Наталія Матвіюк, заступник начальника Північно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Держлісагентства Борис Бабеляс, голова Волинської обласної організації Товариства лісівників України Олександр Рибчинський, перший проректор, кандидат економічних наук, доцент Луцького НТУ Надія Ковальчук, директорка ВОЕНЦ, заслужена працівниця освіти України Валентина Остапчук, онлайн підключився до зльоту директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, старший науковий співробітник Інституту проблем виховання АПН України Володимир Вербицький. Високе представництво. На Волинь приїхала особисто директорка Миколаївського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Троїцька Таїсія Броніславівна. 

          Фахівці у журі - це серйозно!

У журі обласного зльоту, яке очолює директорка центру, заслужена працівниця освіти Валентина Остапчук, були також голова Волинської обласної організації Товариства лісівників України Олександр Рибчинський, заступник начальника Північно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Держлісагентства Борис Бабеляс, завідувач кафедри екології та агрономії, к. іст. н., доцент ЛНТУ Василь Іванців, завідувачка кафедри фізичної терапії Академії рекреаційних технологій і права Інна Мезенцева, заступник директора з виховної роботи Шацького фахового коледжу ім.. В. В. Сулька Оксана Деркач, к. с. г. н., доцент кафедри лісового та садово-паркового господарства ВНУ ім. Лесі Українки Валентина Андрєєва.
Юннатівський форум пройшов, як мовиться, не тільки з високим представництвом і авторитетними знаючими опікунами, а й на високому рівні, головне ж – не було повітряних тривог, що дало можливість провести і презентації, і захист науково-дослідних робіт, і обмін досвідом, а також поспілкуватися та завести нові знайомства. Діти демонстрували свої знання, оригінальність, змагалися за звання кращого та, відповідно,  можливість представити нашу область на рівні України.

          Гран-прі їде у Любешів

Із 22 команд гран-прі здобули вихованці Любешівського шкільного лісництва (керівник Людмила Шептур), вони й представлятимуть Волинську область на Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв, що (попередньо) у жовтні відбудеться у Києві. Інші призові місця вибороли: 

І місце – Скулинське (кер. Світлана Савченко);
ІІ місце – Ратнівське (кер. Тетяна Авер'янова), Замшанівське (кер. Інна Курилюк) та Четвертнянське (кер. Дарина Мельник);
ІІІ місце – Маневицьке (кер. Ольга Медведюк), В'язівненське (Наталія Петрик), Нуйнівське (кер. Оксана Банзерук), Підцир'ївське (кер. Інна Бандура та Оксана Гальом) та Цуманське (кер. Світлана Федорова).

Крім нагород, діти оримали цінні призи від обласної організації Товариства лісівників України.

          У «Маленькій Швейцарії»

А ще однією з найнеочікуваніших нагород для усіх учасників обласного етапу Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв стала змістовна екскурсія до Лісового молодіжного центру, що ось уже 6-й рік діє на базі Воротнівського лісництва філії «Ківерцівське лісове господарство» «Поліського офісу» ДП «Ліси України». Там же знаходиться унікальний Воротнівський ботанічний заказник або, як його ще називають, «Маленька Швейцарія».
Тут юннати поспілкувалися з охоронцями лісу, ознайомилися з сучасною технікою, навіть мали можливість посидіти за кермом деяких автівок. А ще відвідали мисливський куточок, дізналися про особливості волинської фауни та про те, скільки зусиль лісівники докладають, щоб ліс наповнювався дичиною. Пообнімалися із найстарішим дубом. Щоправда, ніхто одинцем його обняти не зміг, довелося взятися за руки і лиш тоді дуб пригорнув до себе усіх. У програмі була й лісова пасіка, сад, різьблені скульптури від народних майстрів, ознайомлення з лісовою еко-продукцією, рекреацією та туризмом. 
– Ми намагаємося працювати так, щоб було цікаво дітям, тому постійно радимося із юними гостями – майбутніми колегами лісівників, що їх хвилює, що бажають побачити, про що хочуть дізнатися, – наголошує керівник Лісівничого молодіжного центру Валентина Юхимчук.
Найбільше дітям припала до смаку дегустаційна частина екскурсії – частунки і смаколики, лікувальний чай з цілющих трав, мед від бджілок діда Івана. Звичайно, це круто! 

          Майбутнє лісівничої галузі

– Шкільні лісництва – це майбутнє лісівничої галузі, – переконаний голова Волинської обласної організації Товариства лісівників України Олександр Рибчинський. – Ніщо так не надихає дітей, як уроки серед Природи, де учні вивчають різноманіття рослинного і тваринного світу. Зараз до освітньої програми додалися ще уроки безпеки з рятувальниками, прикордонниками та військовими. Тож навчання у шкільних лісництвах – це корисно і дуже цікаво. 
Загалом в Україні на базі філій Держлісагентства працює понад 450 шкільних лісництв, з яких 56 діє у Волинській області. Навчання у них безкоштовне, а ще шефи-лісівники всіляко заохочують своїх юних колег цікавими екскурсіями, увагою та цінними подарунками. Тому їх кількість постійно збільшується. Це потребує уваги, терпіння і певних програмних знань. Потрібно забезпечити супровід програмного забезпечення, оформлення документації до розробки тематики дослідницьких робіт і надання допомоги в організації освітнього процесу.
Програми, за якими працюють шкільні лісництва, поєднують теоретичні заняття із практичною діяльністю. Юні лісівники збирають насіння дерев та кущів, лікарські рослини, створюють шкілки, в яких вирощують посадковий матеріал, висаджують ліс та доглядають за ним, вчаться застосовувати біологічні методи боротьби із шкідниками лісу. Школярі висаджують дерева на схилах ярів, берегах ставків і річок, ведуть облік рослин і тварин, беруть їх під свою охорону, виготовляють, розвішують шпаківні та годівниці для птахів, влаштовують підгодівлю тварин взимку, проводять дослідницьку роботу.

          Колективна праця

Під час обласного юннатівського форуму заслужена працівниця освіти України, директорка Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Валентина Остапчук високо оцінила внесок і лісівників, і науковців у цю спільну профорієнтаційну, освітньо-просвітницьку місію позашкільного виховання. Весь рік працівники Волинського ОЕНЦ та освітніх закладів, де діють шкільні лісництва, координували свою діяльність із головою Волинської обласної організації Товариства лісівників України Олександром Рибчинським, заступником начальника Північно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Держлісагентства Борисом Бабелясом, керівником Поліського офісу ДП «Ліси України» Олександром Кватирком, директорами філій, фахово цікавилися і підтримували ВОЕНЦ у цій діяльності завідувач кафедри екології та агрономії, к. іст. н., доцент ЛНТУ Василь Іванців, завідувачка кафедри фізичної терапії Академії рекреаційних технологій і права Інна Мезенцева, заступник директора з виховної роботи Шацького фахового коледжу ім. В. В. Сулька Оксана Деркач, к. с. г. н., доцент кафедри лісового та садово-паркового господарства ВНУ ім. Лесі Українки Валентина Андрєєва.
Валентина Остапчук вважає, що стратегічними завданнями позашкільної освіти є розвиток екологічного виховання, формування поколінь з новим світоглядом, високим рівнем екологічних знань.
– Екологічна культура має стати необхідною складовою виховання і мірилом практичних дій кожної людини у сфері природокористування, певною запорукою порятунку довкілля, – наголошує Валентина Адамівна.
– Учнівські лісництва завжди були однією з традиційних форм залучення юннатів до охорони природи, – каже головний методист відділу екології Волинського ОЕНЦ Юлія Бондаренко, яка опікується роботою учнівських лісництв області і додає, що їх мета лісництв – плекати у дітей дбайливе ставлення до природи, розширювати і поглиблювати знання у галузі природничих наук, формувати практичні уміння та навички ведення роботи у лісовому господарстві. 

          Традиції, досвід, історія

У царині виховання юннатів Волинь має і досвід, і власні традиції. Адже найперші – Цуманське та Губинське шкільні лісництва Ківерцівського та Локачинського району – були створені ще у далекому 1968 році. В їх історії були спади і підйоми, були й трудні часи, пов’язані зі зменшенням чи й відсутністю фінансування. Тоді на поміч освітянам приходили їхні шефи-лісівники, тепер до цього вже долучаються і органи місцевого самоврядування. Учнівські лісництва з радістю відвідують школярі, їх хочуть мати у себе освітні заклади, у них зацікавлені волинські виші – Шацький фаховий лісовий коледж імені Валентина Сулька, ВНУ імені Лесі Українки та Луцький НТУ, де готують фахівців лісової галузі, а також і самі державні філії «Поліського офісу» ДП «Ліси України».
Мережа шкільних лісництв збільшується, навчання у них ускладнюється. Під час цьогорічних обох етапів обласного юннатівського форуму відзначали  роботу В'язівненського (керівник Наталія Петрик), Скулинського (керівник Світлана Савченко), Любешівського (керівник Людмила Шептур), Замшанівського (керівник Інна Курилюк), Дубівського (керівник Валентина Безека), Маневицького (керівник Ольга Медведюк), Добренського (керівник Ростислав Куява), Цуманського (керівник Світлана Федорова), Нуйнівського (керівник Оксана Банзерук), Ратнівського (керівник Людмила Філіпчук (Ірина Юхимчук) та інших учнівських лісництв. А ще позашкільники відзначали, що з метою організації освітнього процесу у всіх шкільних лісництвах запроваджені програми з основ лісівництва, створені та обладнані кабінети, куточки охорони природи. На територіях, закріплених за шкільними лісництвами, прокладено маршрути навчально-пізнавальних екологічних стежок, працюють екологічні агітбригади, клуби, секції. У кабінетах лісоводства зібрано багатий інформаційний матеріал про лісові ресурси області, лісорозведення, лісозахист, роздатковий матеріал, колекції, гербарії.

          І «Окопна свічка» – з рук дітей

– Впродовж 2022-2023 н. р. учнівськими лісництвами проведено трудові акції «Створюємо ліси разом», «Посади дерево», екологічні рейди «Чисті узбіччя», агітаційну роботу та виготовлено агітаційні листівки «Збережемо первоцвіти», «Ні – штучним квітами», «Не пали сухостій! Не губи життя» та інші, – підсумовує директорка Волинського ОЕНЦ Валентина Остапчук. – А ще була робота у розсадниках, розвішування на деревах шпаківень та годівниць, операція «Розчисти джерело», екологічне свято «День Землі». Долучалися юннати до проєктів «Первоцвіти», «Віримо. Діємо!», «Окопна свічка для воїна», взяли участь у профорієнтаційних зустрічах. 
У рамках виконання екологічної ініціативи Президента «Зелена країна» Волинським обласним еколого-натуралістичним центром Волинської обласної ради спільно з Волинською обласною організацією Товариства лісівників України з членами учнівських лісництв було проведено цикл заходів до Міжнародного дня лісу, а саме: online конференція «Традиції та інновації у лісовідновленні», а на базі Колодяжненської територіальної громади – екологічний івент, який включав майстер-класи, інфо-коучинг, тренінг та посадку хвойних дерев, також екологічний квест «Лісове меморі». А ще на базі ВОЕНЦ протягом року в режимі онлайн працювала щотижнева обласна Природнича школа секції «Мала лісова академія», що дозволило надати слухачам повний об’єм еколого-лісівничої інформації. В ході роботи із вихованцями проведені  онлайн- екскурсії, лекційні та практичні заняття, а також захист наукових проєктів та інтерв’ю з провідними спеціалістами лісівничої галузі. У лютому відбувся семінар для керівників учнівських лісництв. У квітні пройшла офлайн зустріч «День з науковцями», на якій найактивніші діти даної школи мали змогу долучитися до майстер-класів з різних спеціальностей і ознайомитися з умовами вступу до вищих навчальних закладів. 

          Діброви, бори і гаї 

…Нещодавно на телеканалі «Аверс» глядачі могли подивитися сюжет, як 17 років тому на Горохівщині, що в теперішньому Луцькому районі, школярі  разом з лісівниками посадили жолуді на сільськогосподарських невгіддях. «Зараз навіть не віриться, що у 2007 році це були фактично покинуті колгоспні землі. Висів жолудя лісівники проводили з допомогою учнів трьох шкіл: сіл Мар’янівна, Борочичі, Бужани тоді ще Горохівського р-ну. Дітей було досить багато – не менше 100. Вони працювали разом із вчителями та лісівниками, – пригадує для телеглядачів майстер лісу Берестечківського лісництва філії «Володимир-Волинське лісомисливське господарство» Петро Завадський. – Для дуба звичайного 17-ліття  – це, так би мовити, «дитячий вік». Лише через сто років ця ділянка буде у віці стиглості».
 – Коли діти створюють щось своїми руками, то дуже цінують це, – пригадує події сімнадцятирічної давності педагог Зоя Остапюк. – Після того їм цікаво, що з того посадженого жолудя стало за кілька років. Звичайно, приїздили сюди на велосипедах кілька років підряд та спостерігали, як із маленького жолудя повиростали дубочки. 17 років тому вони були школярами і, здається, недавно брали участь у цій посадці. А вже сьогодні – це мами, тати, які зі своїми дітками можуть приїхати у молодий ліс. Колись мешканці прилеглих сіл називали цю ділянку «лисячі гори». А тепер тішаться лісовим масивом. Тепер тут перемовляється із вітром мальовнича дубрава. 
…Пригадується й такий факт. У 2010 чи 2011 роках один із викладачів Луцького педагогічного коледжу попросив волинських товаристівців і керівництво ВОУЛМГ долучити студентів до Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» – попередниці «Садимо ліси разом», яка зараз проходить у рамках Президентської програми «Зелена країна». Для садіння саджанців обрали угіддя ДП «Колківське ЛГ». Висадили 2 гектари сосон і берізок. Якось викладач попросив розвідати, як росте їхній «Студентський ліс». Росте! Вже й птахи там гніздяться, і звір є, і гриби ростуть… Студенти давно закінчили педагогічний коледж, працюють у школах, але й досі цікавляться «своїм лісом», а значить навчають любові до лісу і своїх вихованців. Таких пам’ятних місць на Волині – тисячі. Діброви, гаї, бори…
Вихованці перших учнівських лісництв встигли стати лісівниками, передати досвід новим поколінням юннатів, зістарітися, а декотрі вже відійшли у вічність, але традиції виховання лісівничої зміни не загубилися ні в літах, ні в труднощах. Це дає надію і віру у добре Майбуття.

Сергій ЦЮРИЦЬ,
член Ради Волинської обласної організації Товариства лісівників України.