Товариство лісівників України

Новина


30
гру

Товариство лісівників України звітує. Діяльність ТЛУ у 2024 році

Минув ще один важкий для всіх українців рік - рік, коли ми боремося за свою свободу, за свою країну, за право жити на своїй землі. Кожен з нас на своєму місці, чи то на фронті, чи в тилу, на робочому місці робить посильний внесок у справу нашої боротьби з рашистською нечистю задля нашої перемоги.
Лісівники завжди були і є на передових позиціях боротьби з ворогом і на фронтах і в тилу. Тисячі лісівників взяли в руки зброю, захищаючи нас від ворога, інші працюють на своїх робочих місцях, сплачуючи податки, забезпечуючи деревиною населення і промисловість, поставляючи деревину для будівництва фортифікаційних споруд. При цьому не припиняють волонтерити і намагаються забезпечити і прохання військових, які звертаються по допомогу і  підтримувати сім’ї загиблих, сім’ї переселенців із зон бойових дій, не забувають підставляти плече тим, хто конче цього потребує. 
Товариство лісівників України, яке сьогодні об’єднує понад 15 тисяч лісівників, незважаючи на всі складнощі, які зараз виникли через війну, продовжує працювати, виконувати свою місію, підтримувати колег, проводити просвітницьку роботу з молоддю – майбутніми лісівниками, слідкувати за змінами нормативно-правової бази,  вносити свої пропозиції. 
Здавалося б – війна, хтось може сказати, що різні  конкурси  не на часі, але позиція Товариства лісівників України залишається незмінною: нам після війни потрібно піднімати економіку, відновлювати, а нерідко і створювати нові ліси там, де по них пройшлася війна. Ми просто зобов’язані задля майбутнього підготувати лісівників - професіоналів, на плечі яких ляжуть такі важкі завдання, тому маємо зацікавити їх обирати лісівничі професії. 
 Сьогодні вашій увазі пропонуємо короткий звіт, що зроблено нами у вже минулому 2024-му році. 

Сприяння законодавчо-нормативному забезпеченню ведення лісового господарства та лісівничо–просвітницька робота 

Важливим напрямком роботи ТЛУ є об’єктивне, фахове та всебічне інформування суспільства про актуальні і найважливіші події, що відбулися у лісівничій громадськості та у лісової галузі, проведення круглих столів, конференцій, нарад, семінарів та інших просвітницько-інформаційних заходів з лісівничої тематики. ТЛУ розглядає участь у вдосконаленні лісового законодавства одним з найважливіших пріоритетів своєї роботи і забезпечило підтримку діяльності громадських груп експертів, якими було розроблено або запропоновано внесення змін та уточнень до ряду проектів законів України, а також провело у 2024 році низку круглих столів  щодо їх обговорення:
  • 2.02.2024 - Всеукраїнський круглий стіл «Оцінка впливу на довкілля – екологічний контроль чи «тормоз» в лісовому господарстві»;
  • 14.08.2024 - Всеукраїнський круглий стіл «Стан лісового законодавства України та необхідність його адаптації до директив ЄС з врахуванням сучасних умов».

Забезпечення ефективної і оперативної інформаційної політики ТЛУ 

Упродовж 2024 року прес-службою ТЛУ на інформаційних платформах ТЛУ  (офіційний сайт, сторінка Фейсбук та  канал Ютуб) регулярно розміщуються інформаційні матеріали, які висвітлюють проблеми та сьогодення лісової галузі.

         Лісівнича освітньо-профорієнтаційна робота з молоддю

Для формування надійного кадрового резерву лісової галузі Товариством проводилася значна робота серед учнів учнівських лісництв - випускників сільських шкіл щодо їх вступу до університетів з метою отримання лісівничих професій. В Україні на даний працює приблизно 195  учнівських лісництв, в яких навчається більше 5 тисяч школярів. Інформація щодо кількості учнівських лісництв і кількості учнів у них, змінюється. Частина території окупована, у південних і східних областях України відбуваються бойові дії, тому, як робота шкіл, так і позакласна діяльність там просто неможлива на даний час. Саме тому і кількість працюючих учнівських лісництв за час війни, на жаль, суттєво зменшилася. 
Саме в учнівських лісництвах діти вчаться любити ліс, розуміти природу. В цьому напрямку Товариство лісівників України упродовд 2024-го року, як і в попередні роки,  надавало організаційне і інформаційне сприяння діяльності учнівських лісництв при навчальних закладах та філіях ДП «Ліси України». Також організаційно і матеріально підтримано щорічний  Всеукраїнський зліт учнівських лісництв, який проводить Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України. Цього року учасників зльоту, який відбувався у форматі он-лайн,  приймала Волинь. 

За результатами змагання: 

- Гран-прі отримало Вищедубечанське учнівське лісництво філії «Вищедубечанське лісове господарство» державного підприємства «Ліси України», комунального закладу Київської обласної ради «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини», Київська область (керівник Цуканова Юлія);
- І місце — Скулинське учнівське лісництво Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради при Скулинському ліцеї Колодяжненської сільської ради Ковельського району, Волинська область (керівник Савченко Світлана);
- ІІ місце розділили: 
- Оженинське учнівське лісництво «Вікова діброва» Державного підприємства «Дубенське лісове господарство», Рівненська область (керівник Сорочук Світлана);
- Червоно-Нерубаївське шкільне лісництво Підлісненської філії комунального закладу «Олександрівський ліцей №2», Кіровоградська область (керівник Воробей Тетяна);
- Баранівське учнівське лісництво «Паросток» Баранівського ліцею №1 Житомирська обл.;
- «Вартові лісу» Струзького ліцею Новоушицької селищної ради, Хмельницька обл.;
 ІІІ місце — команда «Юний лісівник» Стрілецькокутського опорного закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, Чернівецька обл.;
- Шишацьке учнівське лісництво «Паросток», Полтавська обл.;
- «Совенятко» Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №11, Сумська обл.;
- учнівське лісництво «Юні друзі лісу» Сумівської філії Війтівського ліцею, Вінницька область;
- учнівське лісництво «Січ» комунального закладу «Запорізький обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді», Запорізька обл., Запорізька область.
 Переможці отримали чудові призи, які забезпечили ДП "Ліси України" та Товариство лісівників України. 
  • Надано допомогу Навчально-науковому інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП України для завершення робіт з облаштування Лісового просвітницького центру роботи з учнівськими лісництвами у сумі 20 тис. грн.  Щорічно центр проводить екскурсії для учнів шкіл та дошкільнят.
  •  Проведено щорічний  Всеукраїнський конкурс дослідницьких робіт випускників учнівських лісництв. У 2024 році присвячений сторіччю з дня народження  Михайла Івановича Гордієнка - педагога, науковця-лісівника, доктора біологічних наук, професора кафедри лісових культур НУБіП України. Загальний призовий фонд у 2024 році склав 52 тис. грн. 
Переможці конкурсу отримали грошові премії за 1 місце – 15 тис. грн.; 2 місце -12 тис. грн., 3 місце – 9 тис. грн. а фіналісти отримали заохочувальні премії.

Проведення  та підтримка професійних конкурсів та змагань

Проведено  щорічний всеукраїнський конкурс  Товариства лісівників України на краще лісництво.
Відповідно до положення  про щорічний конкурс на краще лісництво на другий всеукраїнський етап конкурсу за підсумками роботи лісництв у 2022 – 2023  роках було подано 7 лісництв  лісогосподарських філій ДП «Ліси України» Волинської, Житомирської,  Полтавської,   Харківської,  Черкаської,  Чернігівської та  Чернівецької обласних і регіональних рад Товариства лісівників України. 
Конкурсна комісія розглянула отримані конкурсні матеріали і  визначила  переможців:
І місце – Колківське лісництво філії «Колківське лісове господарство» ДП «Ліси України»
ІІ місце – Шершнівське лісництво філії «Коростенське лісове господарство» ДП «Ліси України»
ІІІ місце – Іванівецьке лісництво філії «Сокирянське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України».

Нагородження кращих працівників лісової галузі відзнаками Товариства лісівників України

Рішенням Президії Всеукраїнської ради Товариства лісівників України у  2024 році було нагороджено:
  •  Нагрудним знаком «Почесний лісівник України» – 10 осіб;
  •  Нагрудним знаком «Лісівнику України – за мужність і героїзм» – 21 осіб, з них 1 – посмертно.
  •  Почесною грамотою Товариства лісівників України – 70 осіб;
  •  Подякою Голови Товариства лісівників України – 67 осіб;
  •  Цінним подарунком (годинником з символікою ТЛУ) – 26 осіб.

Фінансова допомога

З початком агресії Росії проти України у 2022-2024 роках Товариство за можливості надає фінансову допомогу обласним, первинним організаціям Товариства лісівників України та підприємствам лісової галузі, які постраждали від наслідків воєнних дій.  Серед них у 2024 році  – 25 тис. грн.

Організаційна робота

Під час проведення корінної реформи структури лісової галузі і створення державного підприємства «Ліси України» Президія ТЛУ прийняла рішення щодо вдосконалення структури Товариства, виходячи з нових реалій.
Було вирішено зберегти обласні організації Товариства, які мають статус юридичної особи, приєднавши до них обласні організації, що такого статусу не мали. Ця робота ведеться. У філіях ДП «Ліси України» були створені первинні організації Товариства, які стали правонаступницями первинних організацій, що діяли на базі державних лісогосподарських підприємств. Таким був 2024-й рік для Товариства лісівників України.
На порозі 2025-й рік, рік, на який кожен з нас покладає великі надії і сподівання. Найбільше бажання кожного українця – це наша перемога, завершення війни, повернення наших воїнів до рідних домівок. 
Бажаємо всім нам здійснення наших мрій і сподівань, щоб кожна родина дочекалася своїх рідних, щоб усі були живі – здорові, мали свій дім, у якому пануватимуть добро, любов, радість, достаток! 
Пам’ятаємо наших Героїв, схиляємо голови перед батьками, дітьми, родинами тих захисників, хто віддав своє життя за нашу землю, наші домівки, наше майбутнє…
 Віримо у ЗСУ, допомагаємо нашим воїнам. Добро переможе зло.
Сили, витримки і віри!
З вірою у нашу перемогу, 
від імені Президії ТЛУ
Голова ТЛУ                                                   Юрій Марчук