Товариство лісівників України

Новина


20
тра

Смілянські лісівники відновили вагову для деревини часів XIX століття

Цікава подія відбулася у Будянському лісництві ДП «Смілянський лісгосп» – днями лісівники завершили реставрацію історичної вагової для деревини. Виявляється, раніше деревину при відпуску споживачам – важили…
   За словами директора Юрія Сегеди, в історії місцевості, де функціонує  Смілянський лісгосп, багато фактів, тісно пов’язаних з лісом. Тому на підприємстві розробили програму з відродження історичної спадщини, пов’язаної з лісовим господарюванням. Вагова у Будянському лісництві – один з таких незвичайних  об’єктів, який демонструє особливості реалізації деревини у XIX та першій половині XX століття.
   Проєктом з відновлення вагової займався працівник Смілянського лісгоспу Сергій Тимофієв та будянські лісівники. Аналог вагової для деревини було віднайдено на хуторі Реп`яшино (Сунківське лісництво). Існування таких майданчиків підтверджено  і в Будянському лісництві, де саме й вирішили розмістити музейний експонат, адже місцеві до цих пір звуть ліс поблизу села Мале Старосілля – «Вагова». Тож було проведено дослідницьку роботу  серед  архівних записів, вивчено карти місцевості, встановлено точне місце знаходження вагової. І віднедавна  вона знову заходиться там, де й сотню років тому, та ще й в робочому стані – квартал  45, виділ 5 Будянського лісництва.
   Як свідчать історичні джерела, деревина у ті часи була в ціні. Початок  XIX століття ознаменувався великим сплеском розвитку машинобудування, що викликало  високий попит на лісопродукцію. Власники приватних лісових угідь продавали свої лісові наділи «під зруб», що спричиняло нестачу палива для місцевих громад.  Вартість лісоматеріалів різко зростала. Так, приміром, у 1896 році один фут кубічний деревини коштував 1,93 руб., при тому, що один пуд чавуна коштував 0,28 руб, а пуд сталі 0,36 руб. Значний попит на деревину започаткував новий, більш контрольований метод її реалізації – на вагу.  Більшість селян заробляли дрова для опалення власних осель, працюючи в лісі восени та взимку, а навесні саджали нові ліси. А от жителі міст, установи, контори купували дрова саме на облаштованих вагових дворах. Чому саме важили? Бо доставка відбувалася волами, кіньми, тож суворо слідкували, щоб не було перевантаження на підводах та возах.
   Відвідав відреставровану вагову начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко.

   «Вагова у Будянському лісництві – це ще один привабливий об’єкт для тих, хто полюбляє історію, мандрівки лісами, цікавиться роботою лісового господарства. Лісівники Черкащини працюють в напрямку розвитку лісового туризму. В області є багато унікальних  природних та історичних об’єктів, пам’яток, які лісівники відшуковують  та беруть під свою опіку. Так, приміром, за останні три роки відновили 36 лісових джерел та криничок, минулого року відкрили 10 еколого-просвітницьких стежок.  Для громадськості, молоді, туристів – це неформатний інтерактивний спосіб пізнати щось нове, познайомитися з роботою лісівників і заодно активно відпочити у місцевих лісах», – зазначив Олександр Дзюбенко.