16
кві
кві
Селянський ліс: розпочалося відновлення після наймасштабнішої незаконної вирубки в Україні
Перші деревця висадили генеральний директор ДП "Ліси України" Юрій Болоховець, голова Рівненська обласна державна адміністрація Олександр Коваль, представники місцевої влади та журналісти.
Юрій Болоховець повідомив, що підприємство розробило інвестиційний план на найближчі 5 років.
Він подякував голові ОДА за підтримку і рішення про передачу лісу під управління ДП «Ліси України» та безпосередньо Рафалівського надлісництва філії «Поліський лісовий офіс».
Олександр Коваль наголосив: кожен ліс повинен мати господаря. Те, що трапилось у Селянському лісі, - результат безвідповідальності. За його словами, «Ліси України» демонструють найкращі практики ведення лісового господарства. Саме тому - таке рішення.
На першій ділянці Селянського лісу створено мішані лісові культури з додаванням кормових ремізів. Використано сучасні технології: висаджено сіянці із закритою кореневою системою, вирощені на Волині — у сучасному лісорозсадницькому комплексі, який ДП «Ліси України» збудували на базі Ківерцівського надлісництва.
Масштаби втрат
Після інвентаризації, що завершилася на початку року, фахівці зафіксували 3,41 мільярда гривень збитків — це еквівалент річного бюджету середнього українського міста. У Селянському лісі виявлено майже півмільйона пнів. Усі матеріали передані до правоохоронних органів.
Чому це стало можливим?
Частина цих лісів - залишки колишніх колгоспних угідь. У 2000-х роках 6 тис. га передали державі, що дозволило зберегти частину насаджень. Проте майже 10 тис. га залишилися у «підвішеному» стані - без охорони, під загрозою пожеж і масових незаконних рубок. Тодішній розпорядник не забезпечував захисту та збереження лісу.
У квітні 2024 року за ініціативи лісівників та завдяки позиції влади залишки Селянського лісу передали під охорону Рафалівського надлісництва ДП «Ліси України».
Перший крок до відновлення
На сьогодні ДП «Ліси України» вже оформило постійне користування на площі 7,6 тис. га. Процес триває. Попереду - роки копіткої роботи. Втім, чіткий інвестиційний план вже напрацьовано.
За попередніми оцінками, витрати на відновлення становитимуть щонайменше 20 мільйонів гривень — за умови відсутності форс-мажорів, насамперед пожеж.
П’ятирічний план включає:
• Базове лісовпорядкування (10,2 тис. га) – 2,1 млн грн.
• Очищення ділянок (636 га) – 1,2 млн грн.
• Підготовка ґрунту – 1,3 млн грн.
• Заготівля насіння – 300 тис. грн.
• Вирощування саджанців – 3,3 млн грн.
• Створення нових лісів – 3,8 млн грн.
• Сприяння природному поновленню – 800 тис. грн.
• Догляди за лісовими культурами – 2,5 млн грн.
• Мінералізовані смуги (525 км) – 100 тис. грн.
• Техніка для висадки та догляду – 2,7 млн грн.
У середньому кожен вкладений мільйон дозволить відновити близько 40 гектарів лісу. Щорічна охорона обійдеться ще у 1,5 млн грн.
Це не просто інвестиції - це стратегія збереження. Якби територію передали у легальне користування раніше, громади щорічно отримували б понад 1,28 млн грн лише у вигляді податків.
- Детальніше про даний матеріал за наступним посиланням:
- www.facebook.com/permalink.php