Товариство лісівників України

Новина


02
чер

Самосійні ліси можуть збільшити лісистість України на 300 000 га

Ліси важлива для життя на Землі екосистема. Їх вплив на клімат та збереження біорізноманіття неоціненний. Адже ліси є найдешевшим та найактивнішим поглиначем вуглекислого газу. Щороку один гектар лісу поглинає 6,5 тонн вуглекислого газу та виділяє 5 тонн кисню.
Українські ліси, це 16 % території країни. Однак, за європейськими рекомендаціями, оптимальним є покажчик не менше 20 %. Для цього в Україні необхідно створити більше двох мільйонів гектарів нових лісів. При цьому, заліснення не повинне здійснюватися на унікальних степових ділянках - адже степові екосистеми є домівкою для сотень рідкісних та зникаючих видів флори та фауни і охороняються на рівні всієї Європи.
Збільшення лісистості України є однією з важливих задач держави, яка прописана у  Стратегії екологічної політики України на період до 2030 року.
Як же збільшити лісистість України?
Один зі шляхів - зберегти “самосійні ліси”, які виросли за останні декілька десятків років на землях, виведених із сільськогосподарського використання.
За попередніми підрахунками експертів та науковців мова може йти про 300 - 500 000 гектарів таких лісів.
Для прикладу, фахівці лабораторії Нових інформаційних технологій УкрНДІЛГА за допомогою даних дистанційного зондування землі виявили, що лише в межах одного колишнього Семенівського району Чернігівської області знаходиться більше 8500 га таких лісів. ! Це трохи більше ніж увесь Івано-Франківськ та складає близько 6 % загальної площі та 9 % площі лісів району!
Збереження самосійних лісів шляхом надання їм відповідного статусу дозволить не тільки зробити Україні свій внесок у глобальну боротьбу з зміною клімату, але й збереже для громад місця їх відпочинку, збору грибів та ягід.
Більше того, створення та догляд гектару лісу коштує декілька десятків тисяч гривень - тому це буде і економія сотень мільйонів гривень державних коштів! 
Для цього Міндовкілля:
 - при розробці стратегічних документів всіх рівнів вказує на необхідність збереження самосійних лісів;
 - спільно з УкрНДІЛГА, ДП «ЛІАЦ» ідентифікує самосійні ліси на землях державної та комунальної власності;
 - спільно з Держлісагенством готує документи щодо передачі самосійних лісів державним лісогосподарським підприємствам;
 - спільно з Комітетом Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування ініціює зміни у законодавство для надання відповідного статусу самосійним лісам.