Товариство лісівників України

Новина


18
лис

Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про ринок деревини

За відповідний законопроєкт №4197-д "Про ринок деревини" проголосувало 276 народних депутатів, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Метою законопроєкту є комплексне врегулювання відносин, пов’язаних з купівлею-продажем деревини, а також визначення правових, економічних та організаційних засад функціонування ринку деревини, що сприятиме розвитку цього ринку і забезпеченню інтересів усіх його учасників.

Проєкт спрямований також на узгодження положень закону про ринок деревини з іншими законами в частині роботи лісового порталу, який є важливим у забезпеченні максимальної публічності ринку деревини.

Окрім того, на виконання рекомендацій арбітражу зі спору між Україною і ЄС про заборону експорту необробленої деревини (лісу-кругляка), який визнав, що Україна має право обмежувати експорт лісу за певних обставин. Проте зауважив, що така заборона має бути відкоректована з урахуванням повного права України регулювати цю сферу діяльності відповідно до статей 290 і 293 Угоди про асоціацію.

Законопроєкт доповнено новим розділом щодо гарантій сталості міжнародного обігу необробленої деревини, яким пропонується врегулювати деякі питання щодо заборони експорту лісоматеріалів та окремих виробів з деревини рідкісних порід дерев, визначити перелік необхідних документів для отримання права експорту деревини та лісоматеріалів необроблених.

Прийняття та введення в дію цього закону забезпечить сталий розвиток ринку деревини та виробів з неї, запровадить прозорі умови для учасників ринку, дозволить належно захистити права та інтереси усіх учасників ринку, мінімізує корупціогенні фактори в галузі, надасть можливість державі та громадськості здійснювати контроль за обсягами заготівлі та продажу деревини, що дозволить урегулювати питання з незаконною заготівлею та реалізацією деревини.

Як повідомляв Укрінформ, Україна 9 квітня 2015 року заборонила експорт лісу-кругляка, ухваливши закон №325-VIII. У першій редакції закон забороняв експорт лісоматеріалів у необробленому вигляді з України на 10 років. У вересні 2018 р. Верховна Рада ухвалила закон №2531-VIII "Про збереження українських лісів і запобігання неналежному переміщенню необроблених лісоматеріалів" з поправками Президента України, який встановлює жорстку криміналізацію контрабанди лісу-кругляка і обмежує внутрішнє споживання необробленого лісоматеріалу 25 млн кубометрів на рік. Документ також містить пункт про заборону експорту паливної деревини.

У ЄС заявляли, що заборона на експорт лісу є порушенням ключових торговельних положень Угоди про асоціацію, які забороняють будь-які форми обмежень на експорт.

На початку 2020 року український уряд обговорював із Європейським Союзом зняття мораторію на експорт лісу-кругляка та створення ефективного ринку в сфері вирубки лісів та деревообробки