24
бер
бер
Програму президента у частині висадки мільярда дерев виконаємо 2025 р. - гендиректор ДП "Ліси України" Юрій Болоховець
Мільярд дерев від Володимира Зеленського. Під час війни про президентську програму "Зелена країна" згадують нечасто. Проте лісівники, за даними Держлісагентства, кампанію з висадки лісів не просто не припиняли, але й з кожним сезоном нарощували об’єми. Генеральний директор ДП "Ліси України" Юрій Болоховець в інтерв’ю ІА "Інтерфакс-Україна" розказав про перебіг першого етапу реалізації програми.
Якщо завдяки підтримці підприємців вдасться зрушити з місця зазначений комплекс питань, у нас значно збільшиться заготівля, відповідно стабілізуються ціни на деревину.
- Пожежонебезпечний сезон цього року в Україні розпочався вже на початку березня. Горіли Карпати, пожежі в інших регіонах…
- Ситуація дуже напружена. Клімат змінюється. Це стосується не лише України, ми бачили страшні лісові пожежі у Каліфорнії на початку року. В Україні кліматичні ризики посилюються військовими. Майже кожне падіння "шахеда" у лісі - це пожежа. Готуємся до будь-яких сценаріїв – основний акцент на закупку швидких та маневрених пожежних модулів, які оперативно дістаються до місць загорянь. Робимо акцент на зв’язок, на навчання керівників гасіння пожеж – управління і координація дій вирішують дуже багато.
Продовжуємо розвиток нашої мережі рекреаційних пунктів, яка створює умови для безпечного відпочинку в лісу. До речі, за минулий рік їх відвідало декілька мільйонів українців.
На жаль, не все залежить від ДП "Ліси України" - 8 з 10 пожеж ми гасимо за межами територій, наданих підприємству у користування. В Україні 1,9 млн га самосійних лісів – вони ніким не охороняються, це порохова бочка.
Я вже казав - якщо громада не хоче передавати ці ліси нам, створюйте власне комунальне підприємство. Але жоден ліс не має залишатись без господаря, який за ним дбає і охороняє. На сьогодні це ключова умова протидії масштабним лісовими пожежам.
-Пресслужба ДП "Ліси України"нещодавно опублікувала заяву про замовні інформаційні атаки, які спонсоруються вашими опонентами. Знаєте замовника?
- Там все на поверхні. Фінансують замовну кампанію на топ телеграм-каналах ті самі "спонсори", які вигадали і розкрутили фейк про "персональний хутір на 80 га державних територій". До речі, "Ліси України" запрошували журналістів, щоб вони на власні очі переконалися, що історія про хутір і захопленням лісу – це вигадка. Хто не вірить – хай приїздить і подивиться власними очима.
До речі, платними публікаціями у телеграм-каналах "спонсори" не обмежуються - паралельно замовляють ще і справи. Перспектив у цих справ ніякої - головне влаштувати маски-шоу, психологічно тиснути на команду. Щоб ми викинули білий прапор - дали задню і більше не перекривали схеми по нелегальній деревині, на якій "спонсори" замовних атак завжди збагачувалися. Щоб залишали на посадах потрібних їм людей, які ці схеми покривали.
- До речі, яка ситуація наразі з нелегальною деревиною?
- Давайте з початку. Декілька років тому лісова галузь була збитковою та отримувала державні субвенції. Увесь прибуток розкрадався – на реалізації деревини, на закупках, на фейкових роботах, практично на всьому. Після реформи і створення ДП "Ліси України" у нас прибуток у 3,5 млрд – закупки через Прозорро, реалізація через біржу, всі дозволи в електронній формі, на ділянках в лісі постійні перевірки внутрішньої безпеки. Централізована організаційна структура, в рази скорочений адміністративний апарат, зокрема, прибрана найбільш проблемна ланка керівництва лісгоспів, що збільшує прозорість процесів і спрощує контроль. Але ж ви фізично не обтягнете увесь ліс колючим дротом.
Минулого року в Ясенях на Закарпатті мешканці віддаленого села, яке межує з лісом, по ночах різали дерева, вивозили на конях, розпилювали на пілорамах на власних подвір’ях. Купа кримінальних справ, поліцейська спецоперація по затриманню… Як ви гадаєте, хоч одного з членів банди наразі посадили? Проблема чорних лісорубів лишається, але це більше проблема правоохоронців та судової системи, ніж проблема лісівників.
Проте наслідки "діяльності" чорних лісорубів – це відсотки від того обсягу зловживань, який відбувався за лісгоспів. Ми перекрили справжні "промислові" багатомільйонні схеми з поставкою на ринок нелегальної деревини через втручання в роботу системи електронної системи обліку деревини (ЕОД), через "пересорт", через заниження запасу деревини на ділянці. Як результат - ціни на біржових торгах офіційної деревиною зростають, адже з ринку пішла нелегальна деревина. Нелегальний ресурс, який лишається, це, як правило, незаконні рубки в самосійних, нерозподілених лісах.
- А що це за історія з Селянським лісом на Рівненщині?
- До речі, показовий приклад. Колишні колгоспні ліси, з яких 10 тис. га лише минулого року передали ДП "Ліси України". Ми нещодавно завершили інвентаризацію - 481 тисяч пнів (!), збитки на 3,41 млрд грн. От з таких селянських лісів у нас незаконна деревина і потрапляє на ринок.
- Коли почнеться анонсований процес корпоратизації ДП "Ліси України"?
- У січні цього року ухвалено закон, відповідно до якого всі державні унітарні підприємства мають бути трансформовані в акціонерні товариства. Процес трансформації на нашому підприємстві щойно розпочатий. Паралельно сформована наглядової рада – це дуже сильна команда фахівців з Латвії, Фінляндії, Канади - завдяки чому ми вже як компанія набули суб’єктність. І це є гарантію того, що реалізовані за два роки реформи не будуть згорнуті.
- Детальніше про даний матеріал за наступним посиланням:
- interfax.com.ua/news/interview/1058237.html