Товариство лісівників України

Новина


Рис. 1. Розподіл по території зони відчуження показника вірогідності розвитку пожежі (burn probability) та протипожежне облаштування зони відчуження за даними Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж (REEFMC). Розробники: Зібцев С.В., Миронюк В.В., Богомолов В.В., Сошенський О.М., 2020).

Рис. 2. Розташування території зони відчуження (квартальна сітка нанесена чорними лініями), населених пунктів та сільськогосподарських угідь до пожежі.

Рис. 3. Композитний знімок Planet території розвитку пожежі 3-6 квітня 2020 р на західній частині зони відчуження.

Рис. 4. Інтенсивність вигорання території за показником dNBR (червоне – зони інтенсивного горіння - лісові пожежі)

Рис. 5. Територія, що пройдена пожежею 3-5 квітня 2020 року станом на 5 квітня. Станом на 5 квітня загальна площа пройдена вогнем за даними супутникової зйомки становить 7811 га, у тому числі у Древлянському природному заповіднику - 4914 га, у зоні відчуження 2398 га.

09
кві

Пресс реліз щодо пожеж у Чорнобильській зоні відчуження 3-5 квітня-2020 р.

Пресс реліз Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж щодо пожеж біля Чорнобильської зони відчуження 03-05 квітня-2020 р.
   Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж з 2007 року спостерігає за пожежною небезпекою та пожежами на забруднених радіонуклідами територіях в районі зони відчуження ЧАЕС [1, 2]. У квітні та серпні 2015 року в зоні відчуження відбулися великі пожежі, якими було пройдено  територію загальною площею до 15 000 га. Це призвело до виносу за межі зони відчуження великої кількості радіонуклідів, що дорівнює річному виносу з водами та переносу їх повітрям на значну відстань у країни Європи (див. статтю Evangelio та інші, 2016 [3]).

   На основі наукових досліджень Центру упродовж 2016-2018 рр. було розроблено карту з поділом території зони відчуження на зони з різними ризиком розвитку пожеж (burn probability), яку пожежні служби можуть використовувати для попередження пожеж та швидкого реагування на пожежі (карта розміщена на сайті Центру моніторингу пожеж) (рис. 1) [4].
   Територія пожежі 3-6 квітня 2020 року знаходиться у зоні високого ризику розвитку пожеж та у зоні сильного радіоактивного забруднення (рис. 2) на межі населеного пункту Народичі, Древлянського природного заповідника та зони відчуження. Територія розвитку пожежі характеризується відсутністю доріг і важкою доступністю для сил пожежогасіння.
   Пожежа розпочалася на західному Чорнобильському радіоактивному сліді на межі населеного пункту Народичи та заплави р. Уж (рис. 1) орієнтовно біля 16-17 годин вечора 3 квітня 2020 вірогідно з навмисного чи ненавмисного підпалу при західному – північно-західному вітрі швидкістю 3-5 м/с. Зранку 4 квітня і протягом 5 квітня швидкість вітру підвищилась до 5-8 м/с, що сприяло швидкому поширенню пожежі (рис. 3).
   В подальшому пожежа розвивалася по території Древлянського заповідника на північний схід у напрямку сіл Котовське та Рагівка переважно по лівобережній частині заплави р. Уж з виходом на перелоги, вкриті природним поновленням сосни та берези, що підсилювало інтенсивність горіння та з переходом у лісову пожежу. Пожежа розвивалась по заплаві р. Звіздаль і продовжувала рухатись до сільськогосподарських угідь, що обробляються і розташовані на західній частині с. Рагівка, де зупинилась або була зупинена (Рис. 4, 5). На рис. 4 видно новий підпал у с. Рагівка 5 квітня зранку не зважаючи на те, що протягом 3-4 квітня відбулася велика пожежа неподалік з авіаційним гасінням.
   Станом на 5 квітня 2020 року загальна площа заплави, перелогів та лісів пройдена вогнем за даними супутникової зйомки становить 7811 га, у тому числі у Древлянському природному заповіднику - 4914 га, у зоні відчуження 2398 га.