Товариство лісівників України

Новина


29
вер

«Наше завдання полягає в тому, щоб професія лісівника стала в Україні такою ж престижною, як у наших європейських сусідів». ЗВІТ Голови Товариства лісівників України Юрія Марчука за 2018-2023рр. Частина ІІ

Продовжуємо публікувати матеріали про роботу засідання Всеукраїнської ради Товариства лісівників України, яке відбулося 26 вересня 2023 року.
Окремо, хотілося б звернути Вашу увагу на такий дуже важливий напрямок роботи як участь Товариства у розробці нормативно правових актів з лісівничої тематики, їх експертної оцінки, проведені круглих столів, конференцій та семінарів з актуальних питань лісівництва. 
Що зроблено: Ми не тільки піднімали проблемні питання та доносили їх до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, народних депутатів, громадськості а й пропонує шляхи їх вирішення. 
Перелік пріоритетні проекти Законів України які були опрацьовані і оприлюднені на офіційному веб-сайті  ТЛУ  для обговорення, а потім внесені до Верховної ради України або запропоновані до внесення наведені на слайді.
Метою прийняття внесених на розгляд Верховної Ради України законопроектів є забезпечення удосконалення системи фінансування та розвитку лісового господарства для фінансування робіт з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів, створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг, у тому числі, південно-східного регіону України.
Члени Товариства лісівників України спільно з лісівничими вченими та викладачами лісових навчальних закладів брали участь у розробці, забезпечили громадське обговорення і супроводжували проходження через комітети Верховної Ради України 26 законопроектів, які необхідні для нормальної роботи лісового господарства. 
Так, наприклад, Товариство лісівників України провело цілий ряд обговорень і круглих столів із залученням експертів і ряду професійних деревообробних асоціацій, окремих народних депутатів України та Державного агентства лісових ресурсів України по обговоренню та підготовці проекту закону «Про ринок деревини».  
За підтримки Товариства цей проект закону «Про ринок деревини» був підготовлений, узгоджений, пройшов громадське обговорення та був поданий народним депутатом Матусевичем О.Б. і зареєстрований Верховною Радою України за номером №4197. Але до нього зроблено стільки правок, що фактично все потрібно починати заново.
Експерти ТЛУ брали участь у розробці Закону про збільшення відповідальності за підпали сільгоспугідь. Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу». Закон прийнято Верховною Радою. 
Так співпало, що саме до 30-річчя Товариства лісівників України, Верховною Радою України прийнято Закон "Про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів". У розробці цього закону разом з юристами, лісівниками, науковцями брали участь експерти Товариства лісівників України і я особисто.
У червні 2020 народним депутатом України Олегом Бондаренком до Верховної Ради України внесено Проект Закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, торфовищах та на землях інших категорій» (реєстраційний номер 3526 від 22.05.2020). до авторського колективу проекту увійшов  Голова ТЛУ.
У 2021 році Товариством надано інформаційну підтримку та пропозиції при обговоренні та опрацюванні законопроектів щодо внесення змін до Земельного кодексу України щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про ділянки лісогосподарського призначення, подальших перспектив , внесення змін до законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового фонду.
Важливим завданням ТЛУ, що були закладені ще на зорі створення науково-технічних товариств, є  сприяння науково-технічному розвитку лісової галузі, експертна діяльність та міжнародне співробітництво.
За підтримки ТЛУ було проведено ряд круглих столів та наукових конференцій, перелік яких наведено на слайді. 
Товариство надало підтримку по проведенню науково-технічних заходів (конференцій та семінарів) на базі Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБІП.
За сприяння Товариства на базі Іванківського лісгоспу проведено семінар за участю НДІ щодо всихання соснових насаджень. Видано інформаційні буклети щодо проблеми всихання соснових лісів. 
Профінансовано видання книги Швиденка А.З. «Уразливість лісів України до зміни клімату». За підтримки Товариства лісівників України побачила світ книга за ред. В.Л. Мєшкової "Методичні вказівки з нагляду, обліку та прогнозування поширення шкідників і хвороб лісу для рівнинної частини України".
Певна робота була проведена ТЛУ з підтримки наукових розробок та інноваційних проектів. 
Але цього на сьогодні занадто замало. Думаю, пожвавлення, а головне практична віддача від цього напрямку діяльності повинна отримати відповідний пріоритет і підтримку від Президії та ВР ТЛУ. Крім того значного посилення потребує міжнародне співробітництво на рівні лісівничих громадських організацій та професійних асоціацій. 
Позитивним прикладом є участь студентської команди Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП У, за фінансової допомоги ТЛУ, у щорічних Міжнародних змаганнях з лісового багатоборства - Forestry Versatility  на базі університету ім. Менделя (м. Брно, Чехія). 
Рішенням Президії ТЛУ була створена робоча група з розробки проектів національних стандартів для запровадження в Україні сертифікації лісів по системі PEFC. Експертами ТЛУ були розроблені проекти національних стандартів щодо сталого лісоуправління і лісокористування  та ідентифікації лісо продукції за походженням. 
Значну актуальність така робота отримає після закінчення війни.  Країна, а в том числі і її понівечені ліси будуть потребувати міжнародної допомоги, отримання якої залежить від належного наукового обґрунтування, професійної експертизи та аналізу і роботу в цьому напрямку необхідно розпочати вже сьогодні.
Тільки в цьому році нами проведено в НУБіП три круглих стола по нагальних темах:
1. «Перспективи відтворення лісів України: можливості використання інтродуцентів та загрози інвазійних видів»
2. «Проблема збереження аборигенних видів, які формують основний склад українських лісів»
3. «Проблемні питання ведення мисливського господарства та перспективи його розвитку в країні в умовах воєнного стану»
Окремі прийняті документи вносяться на розгляд Уряду. Думаю, що всі знають про нашу дискусію про інвазійні види. Не дивлячись на активну позицію Міністерство таки підписало наказ №184 про заборону вирощування видів в лісовому господарстві. Проігнорована думка як лісової науки так і Академії наук. Але ми не склали руки. Я звернувся з офіційною скаргою в Державну регуляторну службу про порушення при підготовці даного наказу і сьогодні маємо відповідне рішення. 

Особливий наголос сьогодні слід зробити на проведеній роботі Товариства під час бойових дій.

За ініціативи ТЛУ державні лісогосподарські підприємства створили меморіальні насадження, присвячені героям-лісівникам, які віддали своє життя,  захищаючи країну  від російської агресії.
З початком війни Товариство зосередилося на наданні допомоги обласним, первинним організаціям Товариства лісівників України та підприємствам лісової галузі, які постраждали від наслідків воєнних дій. Конкретні цифри цієї допомоги наведені на слайді
Загальний обсяг фінансової допомоги, наданої Товариством лісівників України у 2022 році склав 2 млн. 683 тис. грн. 
Нам вдалось підтримати фінансово виплати зарплати лісівникам на Півдні і Сході України в тому числі тим, які були в окупації.
При підтримці німецької організації сертифікації (PEFS) були направлені кошти в сумі 1,5 млн грн на відновлення пошкоджених об’єктів Ліспроект, Київ, Чернігів, Суми 
Не стояли осторонь від цієї роботи і обласні організації Товариства.
Так, Хмельницькою обласною організацією ТЛУ надано благодійну допомога військовослужбовцям на рахунок благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Повернись живим» у розмірі 10,0 тисяч гривень і за клопотанням первинної організації ДП «Ярмолинецьке лісове господарство». Загальна сума витрат на  допомогу склала 20,0 тисяч гривень.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Товариство лісівників Житомирщини прийняло активну участь в забезпеченні обороноздатності країни та підрозділів ЗСУ. 
Так на першому етапі війни, на протязі тривалого періоду, Товариство лісівників Житомирщини забезпечило продуктами харчування та засобами гігієни підрозділи Національної гвардії України в Житомирській області, поки не почала поступати гуманітарна допомога через волонтерські організації. Пізніше Товариство лісівників Житомирщини долучилось до забезпечення ЗСУ військовою амуніцією, так було закуплено та передано підрозділам ЗСУ 20 шт. бойових розгрузок. Загальна допомога на протязі 2022 року від Товариства лісівників Житомирщини підрозділам ЗСУ склала близько 100 тисяч грн.
Лісівничим центром гуманітарної допомоги при Волинській обласній організації ТЛУ за 2022 рік було заготовлено та відправлено для лісівників східних та північних областей країни, військовим ЗСУ та мобілізованим працівникам управління та держлісгоспів області 93 тони гуманітарних вантажів.
На перший погляд цифри не такі і значні, але враховуючи, що здійснюється це суто на громадських засадах, така робота заслуговує  усілякої підтримки і вона продовжується.
Сьогодні нам необхідно не тільки оцінити роботу Президії та Товариства в цілому у міжз’їздівський період, який, нажаль, об’єктивно затягнувся, а й визначитися з планами своєї подальшої діяльності як на ближчу перспективу, так і на майбутнє. Також доцільним бачиться і встановлення орієнтовної дати проведення чергового звітно-виборчого з’їзду ТЛУ, упорядкування складів Всеукраїнської Ради та Президії Товариства.   
Чекати перемоги над ворогом бездіяльно ми не будемо, тай і не маємо на це права. 
Тому пропонується розглянути та затвердити основні напрямки роботи Товариства лісівників України на період до проведення VIIІ звітно-виборного з’їзду та сформувати їх у вигляді наступних завдань :
1.Підтримати тези викладені у Меморандумі про співпрацю між Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України» та громадською організацією Товариство лісівників України, спрямовані на взаємну консолідацію зусиль для формування у свідомості суспільства позитивного іміджу професії лісівника, підвищення громадського авторитету лісової галузі, сприяння професійній освіті та науково-технічному розвитку вітчизняного лісового господарства. Президії Товариства в межах своєї компетенції вжити необхідні заходи для їх реалізації на практиці. 
2.Президії Товариства продовжити нормотворчу та експертну роботу по питанням, які мають найбільш актуальне значення, зокрема щодо:
- розробки заходів по розвитку лісів Півдня і Сходу України, які є потенційно збитковими та найбільш постраждалими в наслідок бойових дій, розглянути можливість виділення таких лісів у загальнодержавні об’єкти природоохоронного значення з відповідним фінансуванням з державного бюджету та екологічних фондів, що зменшить фінансове навантаження на ресурсні регіони України;
- опрацювання окремого напрямку під умовною назвою «Вразливість лісів до змін клімату та заходи щодо підвищення їх стійкості»  на прикладі європейських стратегій розвитку лісового господарства;
- упорядкування існуючих напрацювань щодо функціонування  єдиного загальногалузевого лісового порталу де можна буде знайти всю інформацію про ліс; 
- відстоювання на усіх владних рівнях раніше наданих пропозицій щодо вирішення проблем та подальшого розвитку лісового господарства України, приділивши першочергову увагу створенню фінансового лісового фонду як амортизаційної подушки для підтримання економічної стабільності лісової галузі та підтримки обговореної лісовою громадськістю версії Закону України «Про ринок деревини»
3.Президії Товариства запланувати окремий напрямок  «Ліси України в глобальній перспективі», де опрацювати та довести до відповідних владних та громадських інституцій пропозиції стосовно відновлення лісів після військових дій та ролі лісових ресурсів у відновлення економічного потенціалу України (промисловість, будівництво, зелена енергетика, тощо).
4.Підтримати, схвалити та продовжити діяльність Президії обласних організацій та місцевих осередків Товариства по наданню допомоги Збройним силам України та лісогосподарським підприємствам, постраждалим в наслідок російської агресії.
 Слава Україні! Дякую за увагу.
Рішення, які були прийняті на засіданні Всеукраїнської ради ТЛУ публікуємо у наступному матеріалі