23
тра
тра
Наглядова рада ДП «Ліси України» провела засідання у Карпатському лісовому офісі
Наглядова рада ДП «Ліси України» провела вже друге засідання в цьому році, на цей раз у Львові. Розглянутий та затверджений фінансовий звіт підприємства за перший квартал 2025 року: показники перевершили всі очікування (до публікації готується інтерв’ю голови НР Олексія Кучера щодо ухвалені радою рішень та наданих рекомендацій).
Серед іншого обговорювалися виклики, з якими підприємству доводиться працювати у Карпатському регіоні.
У постійному користуванні Карпатського офісу ДП «Ліси України» 1,35 млн га вкритої лісом площі (1 млн у гірській місцевості). Нібито колосальний ресурс. Однак лише половина лісового фонду — це експлуатаційні ліси. Решта — захисні, природоохоронні, рекреаційні ліси, де лісове господарство обмежене і фактично дотаційне: підприємство лише витрачає кошти на їх охорону та захист. З 2027 року суттєвих обмежень зазнає також експлуатаційний сегмент. За рішенням Кабміну лісівники повністю відмовляться від суцільних рубок головного використання.
Великі втрати лісовому господарству регіону завдають зміни клімату — підвищення середньої температури та зменшення опадів. За останні два десятиріччя зазнали всихання сотні тисяч гектарів карпатських лісів — переважно похідні смерекові насадження.
Члени наглядової ради відвідали одну з таких ділянок із мертвим лісом. Вчасно прибрати дерева до втрати їхньої якості лісівникам не вдається через надмірно зарегульоване законодавство. Коли ж ліс перетворюється на дрова, заготівля втрачає економічну доцільність. Мертва деревина стає джерелом поширення хвороб та шкідників, створює підвищені ризики виникнення пожеж. Потрібні зміни до закону про Оцінку впливу на довкілля, щоб марно не втрачати величезний ресурс.
Крім глобальних викликів, Карпатському офісу доводиться працювати зі спадком, який залишили державні лісгоспи. Оновлювати вчасно не переоформлені матеріали лісовпорядкування, завершувати реєстрацію речових прав на землю (за часи лісгоспів було оформлено лише 20-30% територій) тощо.
Проте навіть за таких умов лісове господарство може підвищувати рентабельність.
ДП «Ліси України» переходить на природне лісівництво: суцільні рубки заміщуються рубками переформування, коли з певною періодичністю прибирається лише частина дерев, вводяться нові, цінні породи, формується багатоярусний мішаний деревостан, який постійно поновлюється природним шляхом.
Члени наглядової ради оглянули одну з ділянок НВП «Моршинський», де науковці з 2008 року проводять рубки переформування. Результати експерименту вражають.
Перехід на вибіркові методи заготівлі потребує не лише підготовки та перенавчання персоналу, але й великих інвестицій у трелювальну техніку, обладнання, будівництво нових лісових доріг. Інвестиції є окупними, адже природний деревостан більш продуктивний — середній щорічний приріст деревини на гектар зростає з 5 до 12 м³. Тож перспективи лісового господарства Карпат сьогодні напряму пов’язані зі здатністю підприємства залучати міжнародні інвестиції. Що черговий раз підтверджує актуальність питання корпоратизації, які відкриє для «Лісів України» можливість співпраці з інвесторами.
- Детальніше про даний матеріал за наступним посиланням:
- www.facebook.com/ForestsOfUkraine/posts/pfbid02vkRTioNrMh15XTWcHxR19u68evPFKjonUPJqqMd9c3fs9Kp9BQxV48W5FYArNsmjl