Товариство лісівників України

Новина


28
лют

На розширеній колегії Державного агентства лісових ресурсів України підвели підсумки роботи лісової галузі за 2024 рік

Підсумки господарсько-фінансової діяльності галузі, результати лісокультурного виробництва, проектування та виконання рубок догляду, міжнародна діяльність нацпарків: на розширеній колегії Державного агентства лісових ресурсів України підвели підсумки роботи лісової галузі за 2024 рік.
Переходячи до питань порядку денного, хочу відзначити, що навіть в умовах війни лісова галузь України змогла суттєво покращити фінансові та виробничі результати, досягнувши показників, які в декілька разів перевищують довоєнні.
1. Щодо результатів ключових показників фінансово-господарської діяльності за 2024 рік - зберігаємо позитивну тенденцію:
▪️23,7 млрд грн. -  рекордний чистий дохід від реалізації продукції в умовах, коли майже 20% українських лісів є недоступними через тимчасову окупацію рф, замінування і бойові дії, а заготівля деревини знаходиться на найнижчих рівнях за останнє десятиліття;
▪️9,3 млрд сплачено податків та ЄСВ;
▪️24462 грн - рекордна середньомісячна заробітна плата працівників галузі. У порівнянні із 2023 роком збільшилася на 3490 грн.
2. Лісокультурне виробництво. Приділяємо цьому питанню особливу увагу. 
Як результат, маємо найвищий за останні 10 років показник зі створення нових лісів. Із 35,2 тис. га відтворених лісів за 2024 рік - на площі 6,1 тис. га висаджено абсолютно нові ліси. Всього у 2024 році висаджено 238,3 млн шт. садивного матеріалу.
За даними осінньої інвентаризації переведено у вкриті лісовою рослинністю землі 26,8 тис. га лісових культур, з яких 25,6 тис. га були створені шляхом садіння лісових культур на зрубах. 
На жаль  30,9 тис. га незімкнутих лісових культур непроінвентаризовано та непроатестовано через те, що вони знаходяться на недоступних через війну територіях (тимчасово окупованих рф, замінованих).
Для забезпечення лісокультурних робіт у 2025 році вирощено 175,4 млн шт. стандартних сіянців, в тому числі 11,2 млн шт. сіянців із закритою кореневою системою.
3. Аналіз проектування рубок догляду та стан їх виконання лісокористувачами Держлісагентства.
Поточний обсяг рубок догляду, запроєктований чинними матеріалами лісовпорядкування в лісах, що перебувають у постійному користуванні підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства, становить 107118 га.
У 2024 році рубки догляду в лісах Держлісагентства, проведені на площі 88390,58 га (83% від обсягу, запроєктованого лісовпорядкуванням). На території Донецької та Луганської областей у 2024 році рубки догляду не проводилися.
4. Посилення міжнародної діяльності національних парків Держлісагентства є ключовим фактором їхнього розвитку. Нацпарк «Сколівські Бескиди» є яскравим прикладом того, як ефективно можна використовувати міжнародні грантові програми та наукову співпрацю.
Будівництво літнього табору, створення безбар'єрного доступу, впровадження системи охорони та моніторингу за допомогою фото-пасток і програми SMART — це далеко не всі ініціативи, які є результатом активної міжнародної діяльності парку. Досвід НПП «Сколівські Бескиди» в реалізації завершених міжнародних проектів та діючих грантових програм демонструє величезний потенціал для залучення міжнародної допомоги та є прикладом того, як завдяки активній міжнародній співпраці можна відкривати нові можливості для сталого розвитку.
✔️За результатом розгляду питань порядку денного колегії прийнято ряд управлінських рішень, серед яких:
- Провести протягом 2025 року вибіркові перевірки лісового насінництва, розсадництва та лісокультурного виробництва.
- Підготувати обґрунтування та звернутися до Міндовкілля з пропозиціями щодо реалізації програми Президента «Зелена країна», враховуючи критерії, що використовуються колегами під час реалізації подібних ініціатив у ЄС.
- Забезпечити планування господарської діяльності та фактичне виконання рубок догляду з урахуванням щорічних обсягів цих рубок, запроєктованих лісовпорядкуванням.
- Сформувати потребу нацпарків  у міжнародній допомозі з метою ознайомлення міжнародних партнерів з відповідними запитами та посилити координацію НПП з питань реалізації проєктів міжнародної технічної допомоги.
- УкрНДІЛГА подати, а науково-технічній раді Держлісагентства розглянути проекти схем Типів лісових культур за лісорослинними зонами в новій редакції.
- На базі Клавдієвської ЛНДС провести тестування програмного продукту «Сервіс для проектування технічного приймання, обліку та оцінювання якості лісокультурних обʼєктів», розробленого у 2024 році фахівцями УкрНДІЛГА.
Вдячний всім працівникам лісової галузі України за ще один дуже продуктивний рік роботи в надскладних умовах війни, за Ваш професіоналізм, а також за внесок у підтримку економіки України.