Товариство лісівників України

Новина


17
жов

Моніторинг за стовбуровими шкідниками

Ліси Харківської області завжди були джерелом природної краси та багатства. Зараз вони також стають об'єктом особливої уваги для спеціалістів “Харківлісозахисту”, які продовжують вживати заходи для визначення причин послаблення та всихання ясену зеленого та ясену звичайного, виявлення розповсюдження стовбурових шкідників (вузькотілої смарагдової ясеневої златки, великого та малого ясеневих лубоїдів, тощо) та інфекційних захворювань (опеньок осінній, халаровий некроз, тощо).
Вузькотіла смарагдова ясенева златка (лат. Agrilus planipennis) — це шкідник, який призводить до всихання та відмирання ясена. Ця комаха паразитує на ясеневих деревах, її личинки живляться лубом, а жуки — листям дерев і викликають серйозні негативні наслідки для лісів та екосистеми загалом. Важливо контролювати поширення цього шкідника, оскільки він може нанести невиправної шкоди лісам України.
Строкатий (малий) ясеновий лубоїд (лат. Hylesinus varius) — розмножується у відрізках гілок, стовбурів і пнях, а додаткове живлення й зимівлю здійснює в живих деревах.
Лубоїд ясеновий великий (лат. Hylesinus crenatus) — мешкає у ділянках штучних лісових насаджень, але також зустрічаються у парках, де часто є серйозним масовим шкідником у старих перестійних посадках. Вражає старі, перестійні, рідше молоді дерева, віддаючи перевагу ослабленим, рідше селиться і на зовні здорових деревах.
Опеньок осінній (лат. Armilaria mellea) — викликає білу заболонну кореневу та комлеву гнилі листяних порід. Основними ознаками ураження опеньком є ажурність крони, більш раннє осіннє пожовтіння листя. Під корою уражених дерев знаходяться білі плівки грибниці, а у відмираючих — різоморфи (сплетіння грибних ниток).
Халаровий некроз (лат. збудник Hymenoscyphus fraxineus) — першою ознакою прояву даного захворювання є утворення бурих плям на листях. На молодих рослинах захворювання проявляється через усихання окремих гілок, при сильному ураженні відбувається усихання вершин, так звана “суховершинність”.
Працівники лісозахисту у співпраці з лісовою охороною філій лісових господарств і науковцями активно проводять обстеження лісів у пошуках слідів златки та інших стовбурових шкідників. Так, були проведені обстеження у філіях “Чугуєво-Бабчанське лісове господарство”, “Жовтневе лісове господарство” та “Гутянське лісове господарство”. Під час обстежень лісових насаджень даних філій ясеневої смарагдової златки виявлено не було, проте було виявлено інших шкідників, найбільш розповсюдженим з яких є великий ясеневий лубоїд (лат. Hylesinus crenatus), який також може завдавати шкоди ясеневим деревам, але є менш загрозливим порівняно з ясеневою златкою.
Обстеження лісів та вивчення природи шкідників — це постійний процес, спрямований на забезпечення сталості лісових екосистем і збереження деревних видів. Результати таких досліджень служать основою для прийняття рішень щодо необхідних заходів з поліпшення санітарного стану лісів. Проте, оскільки ці шкідники можуть швидко поширюватися, необхідно продовжувати вживати заходи для їх виявлення.