Товариство лісівників України

Новина


18
лип

МФО ЛІСВІДНОВЛЕННЯ ініціює спільний просвітницький проєкт щодо збереження самосійних лісів з асоціаціям місцевого самоврядування та ДП «Ліси України»

Продовжуємо розповідати про результати виїзного засідання МФО на Волині. Нагадаємо, поїздка регіоном відбувалася минулого тижня спільно з представниками Всеукраїнської асоціації громад, Асоціації міст України, Української асоціації районних та обласних рад та Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад.
Серед тем, що обговорювалися, неможна не згадати питання збереження самосійних лісів.
У минулому році набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів». З того часу лісівники ідентифікують залісені території та пропонують громадам передавати ділянки у державний лісовий фонд.
ДЛЯ ЛІСІВНИКІВ ЦЕ СУТО ВОЛОНТЕРСЬКИЙ ПРОЄКТ! 
ДП «Ліси України» сплачує за процедуру реєстрації речових прав, за проведення лісовпорядкування, охорону, захист та догляд за лісом! До місцевого бюджету починають надходити податки (рентна плата, податок на землю, ПДФО). 
Перший дохід у ДП з’явиться лише через 20-30 років, а громада вже отримує доглянутий ліс (гриби, ягоди та інші продукти побічного користування) та ще й додаткові податки.
ПРОТЕ РОБОТА З ГРОМАДАМИ ПРОСУВАЄТЬСЯ ДУЖЕ СКЛАДНО
На Волині лісівникам за рік передано приблизно 2 тис. га самосійного лісу. Хоча заявки подавались на втричі більшу територію, а загалом в області самозалісених територій навіть не десятки, а сотні тисяч га.
Один з позитивних прикладів - Любомльська міська рада передає філії «Любомльське лісове господарство» 650 га колишнього військового полігону. 
Але це поодинокі випадки! 
Керівники багатьох громад вагаються, багато хто вважає, що з розореної фермером землі можна заробити більше. Але ж ліс - це екологія, чиста вода, повітря, здоровий клімат! Як це навіть можна порівнювати з сільським господарством??? 
За підсумками засідання, МФО прийняло рішення пропонувати асоціаціям місцевого самоврядування та ДП «Ліси України» спільний просвітницький проєкт для громад щодо збереження самосійного лісу.
Наша позиція: передавати чи не передавати ліс – це ВИКЛЮЧНО ПРАВО ГРОМАДИ!
Але ми всі (політики, місцеве самоврядування, громадськість) маємо підписатись під тим, що вітаємо і підтримуємо збереження самосійного лісу шляхом переведення його до лісового фонду. 
У свою чергу, ЛІСВІДНОВЛЕННЯ закликає Держлісагентство та ДП «Ліси України» пришвидшити проєкт з ідентифікації самозалісених ділянок.
Ще з минулого року лісівники аналізують космічні знімки та формують так звану маску українських лісів, визначають залісені території поза межами лісового фонду. 
✅Під час засідання автори проєкту презентували результати дослідження по одній з волинських громад.
Площа громади 46,5 тис. га, з яких 16,4 тис. га - землі державного лісового фонду. Але, насправді, як свідчить дешифрування знімків, вкрито лісом значно більша територія. 1,7 тис. га залісено на землях сільськогосподарського призначення. 3,7 тис. га земель, які взагалі не внесені до Державного земельного кадастру. Тобто потенційно маємо + 5,4 тис. га лісу.
Якщо припустити, що всі залісені площі відносяться до комунальної власності і громада вирішила передати їх ДП «Ліси України», то щорічно місцевий бюджет зможе додатково отримувати майже 1,3 млн грн (рента - 370,5 тис грн, плата за землю - 150,3 тис грн, ПДФО - 777,6 тис грн).
Переконані, громада до цього часу навіть не уявляла, які можливості відкриває збереження самосійного лісу. І таких громад по Україні сотні.
Формат та програму просвітницького проєкту вже опрацьовуємо і скоро представимо всім зацікавленими сторонам.