Товариство лісівників України

Новина


17
вер

Масштабні лісові пожежі вересня 2024 року: потрібні рішення, які убезпечать від повторення біди

В Україні триває рекордна посуха. В деяких регіонах опадів не було вже три місяці.
Прогноз невтішний: сильний вітер та відсутність дощів у більшості північних, центральних та південних областей. Принаймні ще тиждень нам доведеться боротися з масштабними лісовими пожежами.
Наразі завдяки без перебільшення героїчним діям лісівників та підрозділів ДСНС України ситуація стабілізована. Зупинили поширення вогню на Полтавщині, де пожежа охопила майже тисячу гектарів. На допомогу лісівникам Слобожанський лісовий офіс прибули наші пожежні автомобілі з господарств Центральний лісовий офіс та Столичний лісовий офіс.
Біля столиці локалізовано велику пожежу у Вищедубечанському лісовому господарстві на площі 145 га. Залучаємо всі можливі сили, підтягуємо резерви з інших господарств.
Зупинені значні пожежі на Харківщині в Жовтневому та Чугуєво-Вовчанському лісових господарствах. Вогонь вже не поширюється, але всередині лісових масивів продовжується детонація боєприпасів.
Ситуація дуже динамічна, ризик виникнення загорянь в інших місцях залишається дуже високим.
Які висновки варто зробити?
Точкові загоряння на територіях ДП "Ліси України" зазвичай швидко виявляються та нейтралізуються, допоки вогонь не встиг поширитися. Однак найбільша проблема виникає, коли вогонь перекидається в наш ліс з інших територій – об’єктів ПЗФ або залісених сільськогосподарських ділянок, де на деяких створені стихійні сміттєзвалища. Вчасно не локалізовані «зовнішні» пожежі насуваються на наші угіддя з надто великим фронтом.
Функція лісівників – виявлення та первинне гасіння пожеж. Впоратися з таким масштабом стихійного лиха під силу лише ДСНС, яка має на озброєнні велику кількість потужної техніки.
У багатьох випадках лісівники благали місцеву владу передати залісені ділянки держпідприємству, щоб наші господарства могли організувати пожежне облаштування та належний контроль. Але отримали відмову, і тепер маємо прикрі наслідки безвідповідальності.
Самосійні ліси потрібно терміново передати під контроль держави!
Вже сьогодні обмірковуємо відновлення знищених пожежами ділянок лісу. Проте знову впираємося в процедуру, яка займає дуже багато часу та коштів. Треба нарешті визнати, що швидкість відновлення згорілих лісів залежить виключно від дерегуляції нормативної бази.
Певні висновки, безумовно, мають зробити і самі лісівники. Це стосується координації та зв'язку між підрозділами з різних регіонів, збільшення кількості пожежних водойм, а також співпраці з місцевою владою щодо створення добровільних пожежних загонів. Але важливо, щоб висновки були зроблені не лише лісівниками!