Товариство лісівників України

Новина


05
бер

Лисиць побільшало в 4,5 разів, випадків сказу – в 2 рази, АЧС – у 5 разів

За статистичними даними за майже дворічний термін дії воєнного стану в Україні, через повну заборону полювання чисельність диких хижаків зросла у кілька разів. Зокрема лише лисиці стало більше у 4,5 рази. Як наслідок ситуація зі сказом різко погіршилась. Разом з тим Україна зайшла в третю хвилю епідемії африканської чуми свиней (АЧС), яка шириться Європою. З жовтня 2023 року реєструється значне зростання випадків АЧС. Щоб дізнатись та проаналізувати ситуацію на епізоотичному фронті в Україні, Всеукраїнська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь зробила запит до свого партнера – Держпродспоживслужби (ДПСС) щодо нинішньої ситуації зі сказом та африканською чумою свиней в Україні.
Відповідно офіційних даних, одержаних від ДПСС, якщо кількість виявлених неблагополучних пунктів щодо сказу в Україні в 2021 році склала – 640, а в 2022 р. – 469, то вже в 2023 р. – 1086, тобто за рік спостерігається ріст більше, ніж у два рази.
У 2023 році лабораторіями ДПСС було проведено 821 дослідження диких тварин на сказ. У 248 зразках патологічного матеріалу від загиблих диких тварин виявлено вірус сказу, що становить більше 30%. Разом з цим варто зазначити, що це усереднений показник по країні й у деяких областях він значно вищий.
До того ж військобладміністрації не дають дозволу на регулювання чисельності диких тварин, у тому числі хижаків. До запровадження воєнного стану мисливці добували і здавали на дослідження наявності сказу – 40–45 тис. лисиць. В 2023 р. до ДПСС на обстеження потрапило лише 821 лисиці, які загинули при різних обставинах. Тому важко встановити справжню епізоопичну картину в країні. Зрозуміло, що чим менша вибірка, тим дослідження менш точне і чим більша щільність хижака, тим більший резерват вірусу сказу та вірогідність його розповсюдження.
Окрім припинення регулювання чисельності хижаків, як основного методу профілактики сказу, другий, дієвий спосіб боротьби зі сказом – пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин в 2022 році взагалі не проводився. В 2023-му імунізацію провели, але у значно меншому обсязі, ніж до війни.
Так у 2021 році проведено кампанію з пероральної імунізації диких м’ясоїдних в України на площі 435,6 тис. кв. км, використано 10,89 млн доз вакцини. У 2023 році кампанію проведено на 118,7 тис. кв. км, використано всього 3,42 млн доз вакцини. Варто зазначити, що імунізація достатньо коштовний захід, який потребує значного державного фінансування.
Вартість однієї вакцини на сьогодні складає близько 40 грн. Тож у 2023 році лише на вакцину держава витратила майже 137 млн грн, а для закупівлі вакцини в довоєнній кількості потрібно майже пів мільярда гривень. Додайте до цього вартість організації робіт з розкладання вакцини, враховуючи, що ДПСС не має для цього власних людських ресурсів. До речі, до кампанії імунізації хижаків в минулому році долучилась й значна кількість мисливців.
Варто зазначити, що заходи з вилучення лисиць, які впродовж 2023 та початку 2024 року відбувались в деяких областях країни, жодним чином не пов’язані з регулюванням чисельності хижака до науково-обґрунтованих норм. Це вилучення організує Держпродспоживслужба для оцінки та контролю ефективності кампанії пероральної імунізації м’ясоїдних тварин проти сказу (відповідно до методичних рекомендацій, через місяць після вакцинації проводять відстріл лисиць із розрахунку 2-4 лисиці на 100 кв. км вакцинованої території на рік).
Друга біда, що нині насувається на Україну – африканська чума свиней. АЧС – невиліковна хвороба, яка розповсюджується серед свиней миттєво, забираючи життя стада впродовж лічених днів.
Останні роки ситуація з африканською чумою свиней була стабільна, контрольована, хоча фіксувались поодинокі випадки. Але наприкінці минулого року в Україні почали масово реєструватись випадки АЧС, як серед домашніх, так і серед диких свиней в усіх областях України. Треба зазначити, що АЧС нині в розпалі по всій території Європі.
За офіційними даними ДПСС у 2021 році зафіксовано 32 випадки захворювання на АЧС, у 2022 р. – 16 та у 2023 – 94 відповідно. Порівняно з 2022 року кількість випадків збільшилася у 5,2 рази. Скільки свиней загинуло за рік від цієї хвороби достеменно невідомо. Більш за все йдеться про тисячі голів.
Зволікання та втрата контролю над ситуацією, яка погіршується щомісяця, призведе до продовольчої кризи, знищення всього поголів’я свиней в Україні, заборони експорту зараженого вірусом АЧС зерна, втрати надходжень від якого є основою державного бюджету країни.
Тож необхідно не зволікати, а відповідно до українського законодавства Міндовкіллю погодити Ліміти та Норми добування диких тварин до 1 травня 2024 року, а облвійськадміністраціям дозволити користувачам мисливських угідь розпочати роботу із зменшення щільності поголів’я хижака та дикого кабана. Разом з тим проводити пероральну імунізацію диких хижаків та вакцинацію домашніх тварин.