Товариство лісівників України

Новина


29
чер

Комаха-окупант українських лісів

Ясенева смарагдова вузькотіла златка Agrilus planipennis Fairmaire, 1888 (Coleoptera: Buprestidae) родом з північно-східної Азії, де вона вважається другорядним шкідником, який здатний заселяти ясен.
В Україні ясенева смарагдова вузькотіла златка є агресивним інвазійним видом ясена та здатна пристосовуватися до нових кліматичних умов та нових кормових рослин. 
Ясен зелений (Fraxinus pennsylvanica Marsh.) є основною кормовою рослиною для живлення личинок ясеневої смарагдової вузькотілої златки, наступний крок - заселення дерев ясена звичайного (Fraxinus excelsior L.).
Влітку 2019 року було вперше в Україні зафіксовано наявність ясеневої смарагдової вузькотілої златки на території Луганської області, що підтверджує факт її міграції з території рф. У 2021 році виявлені вогнища на території Харківської області.
З того часу ведуться наукові дослідження біологічних особливостей її розвитку, активну участь в яких приймає лабораторія захисту лісу Українського науково-дослідного інституту лісового господарства і агролісомеліорації імені. В.Н. Висоцького. 
Вже досліджено окремі характерні особливості виду, а саме: залежність виживаності ясеневої смарагдової вузькотілої златки від вологості лубу, вплив природних регуляторних чинників на життєздатність популяції (птахи, паразитоїди, хвороби тощо). 
Окремої уваги потребує ситуація щодо ясеневої смарагдової вузькотілої златки на окупованих та прифронтових територіях, де внаслідок бойових дій неможливо здійснювати заходи реагування на шкідників. Наразі пропрацьовується питання щодо розробки можливих методів та заходів з метою запобігання та розповсюдження шкідників з вище вказаних територій, що потерпають від дій російських окупантів.
З метою визначення зовнішніх ознак заселення карантинним шкідником фахівцями відділу охорони і захисту лісів Держлісагентства рекомендовано усім лісокористувачам підпорядкованих підприємств, установ та організацій провести обстеження лісових насаджень.