06
чер
чер
Хто знищить Карпати швидше?
Україна поступається західним сусідам у послідовності знищення унікальних карпатських лісів. Їх знищують не лише в Україні. У Румунії та Словаччині нелегальні рубки унікальних букових масивів ніколи не зупинялися, а в останні роки — значно прискорилися. Профільні агентства цих країн звітують про сотні мільйонів євро збитків, але до радикальних дій ніхто не вдається. Європейські екологи та активісти у паніці вимагають від міжнародних організацій покарати порушників, але нічого кращого, ніж вилучити праліси з заповідних фондів, євробюрократи не вигадали. Лише Польща пасе задніх — там сумлінно рубають Біловезьку пущу під виглядом боротьби з короїдом.
Минулого тижня, 31 травня, румунські правоохоронні органи провели найбільший в історії Євросоюзу рейд проти чорних лісорубів. Організоване злочинне угрупування з 23 компаній з річною оборудкою у 26 мільйонів євро на чолі з австрійською деревообробною компанією Schweighofer Holzindustrie з 2011 року системно винищувало унікальні реліктові ліси Румунії. Загалом мафія знищила близько 13 тисяч гектарів лісу. У Національному департаменті з боротьби з організованою злочинністю та тероризмом (DIICOT) відрапортували, що кримінальний ланцюг тісно пов’язаний з державними лісовими господарствами.
Екологічні активісти радіють та повні надії, Давід Гел з Бюро розслідувань екологічних злочинів (EIA) коментує: “Це перший випадок такої повномасштабної кампанії в Європі, пов’язаної з незаконними рубками лісу. Дії румунської влади дають зрозумілий сигнал загальноєвропейській лісовій промисловості про те, що нелегальні рубки завжди матимуть наслідки, а злочинці будуть покарані”. Саме Бюро розслідувань екологічних злочинів, яке ще у 2016 році опублікувало звіт про колосальні екологічні втрати в Румунських Карпатах, звернуло увагу громадськості та румунської влади на цю проблему. За даними активістів, австрійська компанія Schweighofer Holzindustrie не мала жодних юридичних підтверджень легального походження сировини.
Самі австрійці всі звинувачення відкидають, називаючи рейд політичною виставою: “Націоналізм та популізм перемогли. Аби відвернути увагу від реальних проблем лісового сектору, влада розіграла спектакль з арештом наших активів. У наступні тижні можливі інші провокації проти австрійських деревообробних компаній, що лише дужче погіршить складний інвестиційний клімат у Румунії”, – говориться у прес-релізі компанії. Близька до виробника особа вважає ці події банальним рейдерством та свавіллям, ініційованим місцевими конкурентами.
У той же час у Словаччині за останні 8 років об’єм нелегальних рубок значно збільшився: від 10 до 17%. В абсолютних цифрах це означає, що близько 2 мільйонів кубометрів деревини збирають незаконним шляхом. Втім, державні органи повідомляють про райдужне положення словацьких лісів: лісівники стверджують, що вони можуть збирати більше деревини, оскільки ліс росте та відновлюється значно швидше, ніж його рубають.
Активісти, які займаються охороною навколишнього середовища, наполягають, що словацькі ліси зникають, а широкомасштабне ведення лісозаготівель завдає шкоди їх біологічному різноманіттю та здатності зберігати воду. Цікаво, що конфлікт по факту нелегальних рубок точиться не лише між лісівниками та активістами. Діяльністю словацького лісового агентства серйозно зацікавилося спочатку Міністерство навколишнього середовища, а потім — правоохоронні органи. Конфлікт, втім, вдалося залагодити спеціальним меморандумом між Мінекології та Лісовим агентством Словаччини про узгодження об’ємів рубок, а піврічне кримінальне провадження закрили за браком доказів.
В результаті такої нахабної угоди, керівництво заповідного регіону Букових пралісів Європи звернулося до ЮНЕСКО, яка охороняє регіон, про виключення словацької частини лісів з природоохоронної зони.
“Після декількох років, намагаючись забезпечити найвищий захист цієї екосистеми на національному рівні, ми у 2016 році зробили висновок, що Словаччина не має реального інтересу для захисту цього скарбу, — розповів прес-секретар Вольф Петер Сабо. — Ми попросили Комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО видалити словацьку частину дикої природи з переліку”.
Постійний представник Словаччини у ЮНЕСКО, Клара Новотна, задекларувала найсерйозніші наміри уряду Словаччини з забезпечення охорони Букових пралісів Європи, але поскаржилася, що така проблема виникла, оскільки ЮНЕСКО не вказала межі природоохоронного регіону. Про справжні наміри Словаччини стосовно регіону говорить лише той факт, що декілька тисяч гектарів найцінніших пралісів було знищено задля будівництва трьох гірськолижних курортів. Але словацькі ліси залишили під захистом ЮНЕСКО.
Єдина країна, що володіє карпатськими лісами, але майже не вирубує їх, навіть офіційно, — Польща. Головним об’єктом польських чорних лісорубів є Біловезька Пуща. У 2017 році було знищено 13 тисяч дерев, у 2016 — 10. Польські лісівники використовують популярний в Україні привід для рубки: короїда. Мовляв, не рубимо, а рятуємо унікальну екосистему. Така схема дозволяє абсолютно легально вести рубки у Біловезькій Пущі. Проте польські лісоруби або не мають таких здібностей до перемовин, як їх словацькі колеги, або євробюрократи більш принципові у питанні Біловезької Пущі: Вищий суд ЄС постановив, що знищення природоохоронної території найдавнішого європейського лісу є незаконними, а уряд Польщі зобов’язаний виплатити багатомільйонний штраф. Мінімальний штраф було встановлено у розмірі 4,3 мільйони євро, з можливістю збільшення на 100 тисяч євро на день, у разі якщо вирубки не буде припинено.
Громадське обурення вирубкою Біловезької Пущі призвело до багато чисельних мітингів, які, насправді, ефекту не мали
Польща проігнорувала цю заборону, і у вересні тодішній міністр екології Ян Жижко подав апеляцію в Люксембург, взявши на засідання суду банку з короїдом. Коли він заявив, що ведення лісозаготівель буде продовжуватися, у Європейському суді розглянули цей акт як один з найкричущих конфліктів за всю практику Суду.
Європейський суд постановив, що екологічний вплив збільшення лісозаготівлі був непропорційним до наслідків нашестя короїда. У фінальному рішенні суд зауважив, що Польща не визначила жука як загрозу у нормативних документах, що стосуються Біловезької Пущі, а уряд був нерозбірливим у планах з лісозаготівель, які не містили обмежень, пов’язаних з віком дерев. В цілому, у Люксембурзі розсудили, що сучасний рівень вирубки Біловезької Пущі неминуче призведе до втрати природнього об’єкта та невиконанню конвенції Natura 2000, що регулює охорону пам’яток природи на території ЄС. Такі заходи, всупереч уявленням польського уряду, не можуть ні захистити, ні зберегти унікальну екосистему прадавнього лісу. Рубки активно продовжуються, з травня минулого року вирублено більше 200 тисяч кубометрів найціннішої деревини.
- Детальніше про даний матеріал за наступним посиланням:
- www.lisportal.org.ua/97871/