Товариство лісівників України

Новина


01
гру

Юрій Марчук: «Нам потрібна не заборонна екологія, а екологічна економіка»

28 листопада за ініціативи Державного агентства лісових ресурсів України відбувся круглий стіл на тему «Заготівля деревини: скільки саме безпечно для природи і достатньо для бізнесу?», за яким зібралися лісівники, екологи, деревообробники, науковці.
     На порядок денний винесли питання заготівлі деревини: як знайти оту золоту середину, щоб і деревообробну галузь забезпечити деревиною,  і ліси не виснажувати вирубкою, враховуючи думки екологів і науковців.
      Це питання завжди було дискусійним.
     Голова Держлісагентства України Юрій Болоховець, зокрема,  сказав, що «…навколо прийнятого у першому читанні Закону України «Про ринок деревини»  відбувається жвава дискусія між лісівниками, деревообробниками і всіма зацікавленими сторонами і, крім того, на жаль, є непорозуміння. Мета дискусії – не задовольнити побажання кожного,  а  донести до кожного розуміння, звідки береться деревина, як вона заготовлюється,  чому збільшується і чому зменшується кількість заготівлі.
Мета цього діалогу - узгодити дії, які сприятимуть розвитку економіки і деревообробного бізнесу, але при цьому не порушуватимуть екологічний баланс».
     Ігор Лицур,  начальник Управління стратегії і економічного розвитку Держлісагентства України  підкреслив, що Держлісагентство взяло напрямок на відкритість і доступність для громадськості, науковців а робота лісового господарства регламентується екологічними, економічними та правовими обмеженнями.

     Голова Товариства лісівників України Юрій Марчук:
     «Ми традиційно намагаємося знайти баланс інтересів. Коли ми шукаємо цей баланс, ми повинні розуміти не лише роль лісів, а й ряд інших проблем, які є в Україні.
Якщо подивитися на площу України, яка займає 60 мільйонів га, то  ліси тут займають 10,6 млн. га, га, а  сільське господарство  - 30 млн. га. Ніхто зараз не говорить про сільське господарство,  як інтенсивне, яке має існувати  у балансі з екологією, а хотілося б, щоб оцінка була об’єктивною. Ми збираємо 60-70  мільйонів тон зерна  і стільки ж соломи. Куди йде солома? В землю, переорюється, перегниває,  і в результаті – викиди в атмосферу СО2. Звертаємо на це увагу? Ні. Гербіциди, пестициди, добрива вносяться в ґрунт і гине на цих полях все живе. А закону, який це регулює, немає.
     А тепер про ліси, яких у нас 10,5 млн. га і на які всі звертають увагу і мають свій інтерес, За дослідженнями американських вчених, молодий ліс у віці до 20 років дихає киснем, викидає СО2,  а  продуктивний ліс у віці 20 – 100 років дає максимальну кількість кисню.
Економіка України сьогодні зорієнтована на сировину, максимум – на напівфабрикати.
    У цьому році Єврокомісія розглянула рекомендації  Європарламенту розвитку лісового господарства, перспективи розвитку ринку деревини до 2030 року. Основне питання, яке там стояло, це - робота з деревиною,  як системою, яка зв’язує вуглець, бо  всі вироби з деревини зв’язують вуглець мінімум на 100 років, за винятком дров, бо там вуглець йде в атмосферу. Тобто,  ведення лісового господарства і деревообробка  деревини стабілізує вуглецеву залежність України на багато десятків років, якщо не на сотні.  Це потрібно також розуміти і рекомендації Європарламенту цього року  чітко  говорять про наступне: якщо ми йдемо цим шляхом, ми створюємо додатково півтора мільйони робочих місць в Європі.
     Три роки тому я робив розрахунки по деревині, що з’ясувалося? В середньому один заготовлений кубометр деревини створює близько десяти робочих місць у різних галузях. Це не лише пиломатеріали,  а й будівництво дерев’яних будинків, меблів, столярка, виробництво паперу, газети, журнали, книги…,  Все це – зв’язаний вуглець через переробку деревини. Паралельно з лісом розвиваються  зелений туризм, збір і переробка лікарських  рослин, мисливство, ягоди, гриби, харчові продукти…На цьому ринку, в середньому, задіяні півтора мільйона робочих місць.
      Це важливо для держави, в якій 15 мільйонів пенсіонерів? Надважливо.
     Чи повинні ми тут шукати баланс інтересів?  Повинні. Нам потрібна  не заборонна екологія, а екологічна економіка, яка збалансовує цей ринок і дає можливість всім знайти робоче місце».
     Голова Товариства лісівників України Юрій Марчук направив Голові комітету Верховної Ради України з питань  економічного розвитку Д.А. Наталуха зауваження до окремих статей Проєкту  Закону «Про ринок деревини». 

                Голові Комітету Верховної Ради України з питань

                економічного розвитку  Д.А. Наталуха


           Шановний  Дмитре  Андрійовичу!


У відповідності до рішення круглого столу по обговоренню Проекту Закону «Про ринок деревини» направляю свої зауваження до окремих статей:
1.    Низка положень Проекту Закону не узгоджується з Лісовим Кодексом України
- продукція з деревини – вироби з деревини
- річний план з заготівлі – розрахункова лісосіка.
2.    Здійснення державного контролю ринку деревини (ст. 24.2) визначається виключно Законом, а не Постановою КМУ.
3.    Ставити в залежність мінімально необхідну лісистість України (непередбачену Законом) по відношенню до ринку деревини некоректно. Заготівля деревини регулюється розрахунковою лісосікою і при її затвердженні всі деревина отримана від рубок має однаковий легальний статус.
4.    В ст. 19 вказана необхідність декларувати на Лісовому порталі операції з деревиною, що призведе до значного обтяження бізнесу в деревообробці (це як змусити аграріїв декларувати ланцюг – зерно-мука-хліб).
5.    Ст. 20 п. 1 визначає коефіцієнти трансформації деревини, які залежать від багатьох чинників, які проконтролювати не можливо (сорт, обладнання, рік випуску і т.д.) як і їх визначення, таких коефіцієнтів може бути тисячі, зазвичай на переробних підприємствах вони визначаються технічними умовами які затверджує саме підприємство. Стаття може нести корупційні ризики.
6.    Статті 30 та 31 несуть значні корупційні ризики і ставлять в залежність власника кожної партії (а їх десятки тисяч) деревини від чиновника Міністерства. В державі в розрізі кожного держлісгоспу кварталу, виділу і гектару на має опису Червонокнижних рослин та їх вразливості в залежності від сезонів року (зимова рубка).
Таким чином Проект Закону потребує суттєвого доопрацювання.


З повагою,
Голова Товариства лісівників України                                        Ю.М. Марчук