Товариство лісівників України

Новина


16
лип

Юннатівський форум

У Лісівничому молодіжному центрі, що працює на базі Воротнівського лісництва філії «Ківерцівське лісове господарство» ДП "Ліси України", відбувся обласний зліт учнівських лісництв. Понад 100 учасників, представники 20 шкільних лісництв Волині, розповіли про свої досягнення та представили свої наукові роботи.
Цьогоріч обласний форум учнівських лісництв проходив у два етапи. Перший – 17 червня 2024 року в онлайн режимі передбачав презентацію діяльності учнівських лісництв, а другий – 26 липня 2024 року –  захист наукових робіт. 
Цього ж дня команди двадцяти учнівських лісництв разом із керівниками та кураторами від лісогосподарств змогли нарешті усміхнутись один одному, обнятись, поспілкуватись, обмінятися враженнями і досвідом, зробити спільні фото, пройти екологічними стежками, побувати в локаціях, де свого часу відпочивали космонавти, співаки, письменники, а в нові часи – наші воїни та їхні діти.
Із вітальним словом до присутніх звернувся перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук. Він наголосив на важливості даного напрямку роботи, а ще вручив відзнаки Волинської обласної ради кращим керівникам шкільних лісництв та директорам навчальних закладів освіти. 
На юннатівському форумі виступив і голова Волинської обласної організації Товариства лісівників України Олександр Рибчинський. 
– Дорогі діти, освітяни, лісівники, запрошені і гості облаcного зльоту учнівських лісництв, – звернувся до присутніх Олександр Павлович. – Прийміть щирі вітання від лісівників Волині з нагоди цього юннатівського форуму.  Не дивлячись, що в Україні вирує люта війна, незважаючи на всі негаразди, які відбуваються, приємно відзначити, що позашкільна освіта знаходиться на досить пристойному рівні і вона продовжує вдосконалюватися. Свідками цього ми були зовсім недавно, коли відбувався перший етап обласного зльоту. Почули презентацію роботи учнівських лісництв за цей навчальний рік і хочу відзначити, що всі ми, слухаючи, захоплювалися їх любов‘ю до природи, знаннями, практичними справами, ентузіазмом. За цим стоїть клопітка праця вчителів, усіх освітян, починаючи від безпосередніх керівників, вчителів кожної конкретної школи і до освітян області. Її не можна зробити за місяць чи й рік. Ця робота робиться роками. Для цього потрібен і досвід, і системність, і певні наукові підходи та методики, і завзяття. Приємно, що ми є учасниками другого етапу зльоту. Тут ви зможете продемонструвати все, чого вас навчили ваші наставники впродовж року. 
Ми сьогодні користуємося тими благами лісу, які нам лишили минулі покоління. Свідченням цього і цей Воротнівський ботанічний заказник, який ще називають Волинською Швейцарією. Ліс – це культура поколінь. Це не тільки "легені планети", задоволення, довкілля, це ще й культура поколінь і нам не байдуже, яким ми лишимо ліс для майбутніх поколінь. 
Думаю, саме робота учнівських лісництв, до якої докладаються освітяни і лісівники, в майбутньому принесе свої результати. І хай ніхто не сумнівається, що сьогоднішні члени учнівських лісництв будуть лісівниками. Звичайно, що не всі, але вони не будуть. Це прекрасно, що ви плекаєте любов до лісу, нашої природи, Батьківщини. Прийде час, і ці діти після закінчення навчання будуть обов’язково набагато добрішими, краще відноситимуться до Природи, до збереження багатств нашого краю. Бажаю усім міцного здоров’я,  якнайшвидше миру і Перемоги. Дітям під час канікул добре відпочити, вчителям з початком нового навчального року передати досвід і знання, які вони мають, своїм учням. Приємних усім новин і щасливих подій.
Також він нагородив Почесними грамотами та подяками Товариства лісівників України п’ятірку найактивніших її активістів.
Юних лісівників та їх у керівників привітали заступниця начальниці відділу дошкільної та загальної середньої освіти управління освіти і науки облдержадміністрації Лариса Роговська, заступник начальника Північно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Держлісагентства Борис Бабеляс, декан факультету біології та  лісового господарства Волинського національного університету імені Лесі Українки Олександр Журавльов та доцент кафедри лісового і садово-паркового господарства цього факультету Сергій Голуб, інші відомі науковці.
– Учнівські лісництва – одна з традиційних і в той же час найдієвіших форм залучення учнівської молоді до охорони довкілля, бо ж виховують у дітей дбайливе ставлення до природи, – наголошували вони. – А ще розширюють і поглиблюють знання у ставленні до природничих наук, і практичні вміння та навички ведення роботи у лісовому господарстві. Ці трудові об’єднання відіграють і значну роль як профорієнтаційні осередки, адже оптимальні умови для навчальних і практичних занять, дослідницької та природоохоронної роботи педагогічним колективам допомагають створювати професійні лісівники. 
– Учнівські лісництва Волині – це потужна сила у формуванні справжніх природолюбів, дбайливих господарів лісу, а ще патріотів України, – нагадала ведуча заходу і акцентувала: "З нестерпним болем у серці згадуємо і про захисників, які зовсім нещодавно були вихованцями шкільних лісництв, а сьогодні вони герої, які споглядають на нас з небес. Запалимо свічку пам’яті та згадаємо тих, хто поліг за честь і славу нашої вільної України".
Загиблих героїв вшанували хвилиною мовчання.
Юннатівське свято відбулося завдяки Волинському обласному еколого- натуралістичного центру при сприяння лісівників Волині.  "Воротнів" – маленька Швейцарія Волині – у своїх лісових куточках згуртував когорту досвідчених фахівців лісової галузі, науковців і педагогів, школярів, які не уявляють свого життя без піклування про навколишнє середовище, без єднання із природою та прагненням зберегти лісові надбання. 
Вже багато років поспіль, з метою підтримки ініціативи підростаючої молоді з освоєння навичок лісогосподарської, природоохоронної, просвітницької та дослідницької діяльності, виявлення й заохочення кращих учнівських лісництв, Волинський обласний еколого-натуралістичний центр Волинської обласної ради спільно з волинськими лісівниками організовує обласні етапи Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв. А цього річ, вже вдруге за історію зльотів, прийматиме і Всеукраїнський форум юних лісівників. 
Після урочистостей були захисти науково-дослідницьких робіт, виступи екологічних театрів та семінар для керівників шкільних лісництв. 
Авторитетне журі визначило переможців.
Гран-прі отримали вихованці Скулинського шкільного лісництва. Команда гідно презентувала роботу лісництва, фахово захистила науково-дослідницьку роботу. Скулинці й представлятимуть Волинь на цьогорічному Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв. 
Призові місця також зайняли такі шкільні лісництва:  
І місце – Нуйнівське шкільне лісництво; 
ІІ місце – Любешівьке, Маневицьке, Цуманське, В'язівненське; 
ІІІ місце – Колківське, Ратнівське, Цуманське, Дубівське. 
У ході урочистого нагородження всі переможці, керівники учнівських лісництв та представники отримали грамоти, подяки та цінні подарунки. На території заказника "Воротнів" – "маленька Швейцарія Волині" – для дітей працювали різні локації, зокрема, відбувся семінар у відкритому, зеленому класі для керівників та представників лісових господарств. Також в рамках заходу тривала виставка лісових картин, створена відомими художниками – родиною Рубанів. Відбулася і традиційна для Воротнева екскурсія. Керівник Лісівничого молодіжного центру Валентина Юхимчук розповіла про те, чим живе місцевий ліс та чому він дуже важливий для науки. 
Усіх присутніх почастували кулішем, солодощами та соками.
Підготував
Сергій ЦЮРИЦЬ,
член Ради Волинської облорганізації ТЛУ.
Фото автора.