Товариство лісівників України

Новина


28
гру

Ягідні плантації, квіти і лимони, або Життя лісгоспу поза лісом

Коротка довідка: ДП «Маневицьке лісове господарство» – найбільше підприємство у структурі Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства загальною площею 52 225 га. Нині тут працевлаштовано 309 осіб, а середня заробітна плата становить 11 000 грн. Протягом 11 місяців поточного року лісгосп сплатив до бюджетів усіх рівнів 41 мільйон 55 тисяч гривень податків, з них 14 мільйонів 418 тисяч гривень — до місцевого бюджету та 8 мільйонів 745 тисяч гривень єдиного соціального внеску. Водночас тільки за 9 місяців 2020-го підприємство отримало 1 мільйон 646 тисяч гривень чистого прибутку.
Маневицький лісгосп не потребує реклами на Волині (та й не тільки): діяльність колективу під керівництвом Володимира Радіона уже давно не обмежується захистом та відновленням лісу, забезпечуючи стабільне отримання прибутків, а виробничі потужності поступово розширюються і продукцію з недеревних ресурсів радо купують навіть за кордоном. Крім переробних цехів, на території лісгоспу також працює торговий комплекс «Ялинка», діє теплиця та 13 тимчасових лісових розсадників, в яких вирощується сосна звичайна та листяні породи – дуб звичайний, яблуня, груша дичка, клен, липа дрібнолиста. На трьох пасіках утримують 100 бджолосімей. Цьогоріч з них зібрали тонну меду, а на оновленій пасіці в Галузійському лісництві встановили дерев’яний будиночок пасічника з лежаком для апітерапії (лікувального вібромасажу із застосуванням бджіл).
Від соків – до ефірних олій
Хоча консервний цех Маневицького лісового господарства є найстарішим на Волині – побудований ще у 1970 році – його виробничі потужності лишень зростають. Тільки березового соку тут консервують 5 різновидів: з цукром, на шипшині, на сухофруктах, з лимоном, березово-яблучний. Також виробляють протерті з цукром ягоди (чорниця, малина лісова, суниця, ожина, журавлина, брусниця), варення із лісових ягід, маринують огірки, кабачки, помідори, консервують щавель і, ясна річ, гриби.
Працює в Маневичах і цех по виготовленню хвойного екстракту, відновлений у 2015 році. Виготовлення хвойного екстракту та ефірної олії – це фішка лісгоспу, унікальний в Україні напрям діяльності. Таке виробництво дає можливість переробляти порубкові рештки та більш раціонально використовувати деревину, до того ж слугує додатковим джерелом заробітку. Так, від реалізації продукту в 2019 році лісгосп отримав пів мільйона гривень. Хвойний екстракт містить велику кількість ефірних олій, мікроелементів і користується попитом у лікувально-оздоровчих закладах, аптеках, магазинах «Лісовичок», а цьогоріч його експортували навіть у Білорусію та Грецію.
Понад 50 видів товарної продукції – це немало, але на досягнутому в лісовому господарстві не планують зупинятися. Зокрема, для подальшої переробки в цеху лісівники влітку створили плантацію щавлю, восени – полуниці, а в попередніх роках було висаджено малину і лохину.
Ягідництво – новий погляд на розвиток підприємства
За точку відліку розвитку ягідних плантацій у Маневицькому лісгоспі візьмемо 2017 рік. Саме тоді працівники підприємства висадили 1000 кущів малини садової сорту Полана, а наступного року взялися й за популярну нині лохину. І навіть скуштували перший урожай, адже кількома роками раніше для проби посадили цю ягоду в місцевій теплиці. Результати потішили: попри те, що лохина непристосована до закритого ґрунту, майстри побачили переваги експерименту – плоди достигають відчутно швидше. З того часу господарство вирощує 800 кущів лохини високорослої у Ново-червищанському лісництві і 700 – поблизу теплиці лісгоспу у Маневичах. Кущі ще не плодоносять на повну силу, але нинішній врожай був досить непоганим – заготовили понад 60 кілограмів найкориснішої ягоди літнього сезону. Реалізовували її населенню і переробляли у консервному цеху.
Цієї ж осені висадили п’ять сортів полуниці різного періоду достигання: Румба, Хоней (ранній), Мармелада, Соната (середні) та сорт Флоренс (пізній). Задля успіху справи на плантації також влаштували крапельне зрошення, аби контролювати полив у літній період.
 
План на майбутнє – розмноження лимонів
Інформація про те, що в Маневицькому лісгоспі вирощують лимони, стала вибуховою і досить швидко облетіла інформаційний простір. Тим паче, що з посаджених у 2019-му рослин лісівники нещодавно зібрали перший урожай. Вага найбільшого плода – близько 640 грамів. Нині в теплиці зростає 55 кущів, на кожному від 10 до 20 лимонів. Їх середня вага сягає 400 грамів, дозрівають пів року. Сорт Пандероза є природним гібридом лимона та цитрона, тож смак і запах плодів цитрусовий, але при повному дозріванні смак стає менш кислим.
– Лимонам у нашій теплиці досить комфортно – помірний полив, тепла температура, дотримання світлового режиму. Рослини нічим не підживлюємо, лише обрізаємо пагони, аби сік ішов у плоди. В цьому році розмножували лимони вегетативним шляхом. Використовували живці здерев’янілих гілок, які через певний період мають наростити кореневу систему. Маємо надію, що через рік-два зможемо їх реалізовувати, – зауважила інженер побічного користування Маневицького лісгоспу Ірина Остапчук.
Слід зауважити, що в теплиці площею близько 13 соток вирощують також декоративні кущі (туя, самшит, бересклет, ялівці), однорічні квіти (бегонія, різні сорти традесканції, плектрантус, пілея дрібнолиста, оксалікс), а також зелень (петрушка, салат, кріп).
***
Успіх Маневицького лісгоспу переконує, що ведення лісового господарства не обмежується використанням деревних ресурсів. Приносити прибутки підприємству і користь споживачам можуть й інші дари природи, головне – докласти зусиль. Екологічно чиста продукція завжди в тренді!