Товариство лісівників України

Новина


26
кві

Чорний біль України

Сьогодні - 37-ма річниця від дня аварії на Чорнобильській АЕС, сумна і по-справжньому трагічна дата в історії України та людства. Витік радіації завдав несказанну шкоду усьому живому, а колись квітучу індустріальну територію перетворив на отруйний ядерний пустир, на зону відчуження. І до сьогодні, через майже чотири десятиліття після аварії, 30-кілометрова зона навколо ЧАЕС залишається небезпечним місцем із високою концентрацією радіації.
Україна уже заплатила високу ціну за ліквідацію наслідків катастрофи. А минулого року російська недоімперія загарбала атомну станцію, знову наразивши увесь світ на смертельну небезпеку. Сьогодні Президент України Володимир Зеленський наголосив, що через рік після звільнення наукові та безпекові підприємства в зоні ЧАЕС уже повернулися до нормального режиму роботи.
Згадаймо, які ж основні екологічні наслідки Чорнобильської катастрофи
Аварія на Чорнобильській АЕС не має аналогів за площею радіоактивного забруднення і величині радіоактивного опромінення рослин, тварин і людини. Найбільшу небезпеку для всього живого представляють радіоактивні ізотопи йоду, стронцію, цезію, плутонію завдяки своїй високій рухливості та високоенергетичному спектру випромінювань. У зв’язку з метеоумовами забруднення території протягом перших 10 днів після аварії було неоднорідним, «плямистим», тому рівень отриманих доз об’єктами живої природи навіть на невеликих ділянках території відрізнявся в десятки і сотні разів.
Максимальний радіаційний вплив на об’єкти живої природи припав на перші 10-20 днів з моменту аварії. Друга фаза включала літо і ранню осінь 1986 року, протягом яких потужність дози на поверхні ґрунту знизилася до 20-25% первісної величини.
У 30-кілометровій зоні у 1986-1988 рр. фіксувалися численні факти радіаційного пошкодження рослин і тварин, незнані раніше ушкодження екосистем. Наприклад, загибель соснових лісів на території близько 500 га (так званий Рудий ліс). На цій же площі відзначено практично повну загибель ґрунтових безхребетних, пізніше - ознаки зміни популяційних показників у мишеподібних гризунів.
У зв’язку з високими рівнями радіоактивного забруднення з Чорнобильської зони відчуження було евакуйовано населення, до середини серпня з 81 населеного пункту - 90784 чоловік, було вивезено більше 60 тис. голів великої рогатої худоби й інших сільськогосподарських тварин.
Після аварії протягом десятків років відбувалося відновлення ушкоджених екосистем. Так, відбувається наступ природних рослинних співтовариств на кинуті населені пункти і колишні сільськогосподарські угіддя. Змінюється співвідношення чисельності деяких видів тварин (наприклад, кабанів). Чорнобильська аварія показала, що великомасштабний викид радіонуклідів у навколишнє середовище може мати серйозні наслідки для біоти, включаючи порушення на екосистемному рівні.
Наслідки для людини:
Чорнобильська катастрофа призвела до опромінення близько 4 млн. населення України. А ще – до погіршення демографічної ситуації. Відмічалося зростання захворюваності на рак щитоподібної залози тих, хто був опромінений у дитячому віці від народження до 14 років. Є суперечливі дані щодо вроджених вад, генетичних ефектів (у тому числі у нащадків ліквідаторів) і спадкових хвороб, а також погіршення здоров’я нащадків ліквідаторів. Так, є повідомлення щодо зростання у 1987 р. синдрому Дауна у Швеції, Західному Берліні, Шотландії і Білорусі (січень 1987 р.).
Внутрішньоутробно опромінені діти - народжені між 26 квітня 1986 р. та 26 лютого 1987 р. Виявлено більше захворювань нервової системи і психічних розладів. Опромінені діти мали нижчий загальний IQ, мали підвищену частоту дисгармонійного інтелекту.
Повернення тварин
Сюди почали повертатися дикі тварини, яких в цих лісах не було багато років. Регулярно фіксують фотопастки, наприклад, зубрів, ведмедів, глухарів, рись, рідкісні чорні лелеки, ведмеді.
26 квітня 7 років тому відбулося створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.
Сьогодні ми, українці, живемо під домоклевим мечем російського ядерного шантажу. Ми маємо зробити все можливе і неможливе, щоб не дати терористу жодного шансу тримати у постійному страхову Україну і світ. Ми віримо в нашу Перемогу, довіряємо нашим відважним захисникам, тому сподіваємося, що чорнобильська трагедія залишиться найстрашнішою ядерною катастрофою в історії людства.