Товариство лісівників України

Новина


Фото автора

14
січ

Бери приклад! Смаколики для… звірів

Волинські лісівники підтримали юних природолюбів: під гаслом «До братів менших – з гостинцями!» організували захоплюючу екскурсію в заповідний «Звірів».
   – Чи є у лісі крамниці і що там можна купити? – допитувався шестикласник Максим Приймачук дорогою до Звірівського лісомисливського господарства, що в Ківерцівському р-ні.
   – Нема, – мовила на те керівник цієї благодійної акції Інна Кравчук. – Та ми ж, Максимку, найнеобхідніше для звірів купили у місті.
   І справді так було. Діти, їх батьки і педагоги до цієї поїздки стали готуватися заздалегідь. Щонайперше, подбали про теплий одяг, черевички, шкарпетки, светри, штанці, колготи, куртки-шубки, шапки, рукавички. Відтак погортали книги, погуглили Інтернет і дізналися, чим найбільше люблять ласувати дикі звірі та птахи узимку і заздалегідь накупили моркви, бурячків, яблук, жита, вівса, прихопили з собою ще хлібчика та солі. Декотрі дівчата взяли по цілому рюкзаку гостинчиків для братів наших менших. Бо ж добре знають, що у лісі звірині нема де купувати корм, а природній – тепер глибоко під снігом, його дістати дуже непросто, а подекуди й неможливо.
   – А які ж звірі водяться у лісі? – допитувалися хлопці й дівчата дорогою. 
   – Є олені благородні і олені плямисті, козулі, зайчик й білки, бобри і єноти… Цей ліс багатий на звірину. Є навіть зубри. Щоправда, побачити їх можуть найбільші щасливці.
   Зустрічає маленьких природолюбів особисто директор державного лісомисливського підприємства Сергій Миколайович Тишковець. А за мить з’являються прудкі коні. Ними кермують вправні єгері Андрій Андрущак, Федір Степанюк, Мирослав Захарусь та Роман Бокій.
   Діти, їхні мами, керівники гуртків зручно вмощуються на підводах, і ось уже весела кавалькада прямує вглиб лісу – до урочища Юганів.
   Акція «З гостинцями до звірів» – традиційна у цім господарстві. Щороку у ній беруть участь сотні дітлахів та дорослих. Цю ж поїздку зініціювала методист Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти, науки і молоді облдержадміністрації Інна Володимирівна Крачук із керівниками гуртків Надією Макаревич (КЗЗСО «Луцький ліцей №3»), Наталією Літковець (Ківерцівська ЗОШ №3), Тетяною Свириденко (Луцька гімназія №4). Радо долучилися учні 9-Б класу КЗЗСО «Луцький ліцей №3» Олександра Форманюк, Валерія Грушецька, Тетяна Андрусик, Максим Давидов, Мар’яна Пікара, третьокласниця Надія Давидова, восьмикласник Максим Мороз (КЗ «ЛЗОШ І-ІІІ ст. №10), дев’ятикласниця Луцької гімназії №4 Валерія Блаженчук, учні 6-А Луцької ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Роман Мікуліч, Артур Хомік, Владислава Вознюк, Тетяна Костюк, Анна Миронюк, Маргарита Собчак, Дмитро Морар, Максим Приймачук, Роман Павлюк, Тарас Боцеровський, на чолі з класоводами Марією Місюрою та Вікторією Хомік. Вже дорогою долучилися юні природолюби Ківерцівської ЗОШ І-ІІІ ст. №3.
   У мальовничім урочищі Юганів знаходиться дуже знаковий підгодівельний майданчик. Він особливий: має живоловильницю, захищену «кафешку» для виводків диких свиней, два облаштовані засіки для любителів сіна, жолобець під дахом для особливих делікатесів – зернових, овочів та фруктів, а ще два солонці та спостережну вежу. На сніданок і вечерю сюди сходяться олені, козулі, дикі свині, навіть зубри навідуються, забігають зайці, злітається птаство. Ось сюди і завернули фури з природолюбами.
   Дітвора з торбинками та наплічниками поспішають до жолобів під накриттям, обережно викладають-висипають свої дарунки звірам і пернатим. Судячи зі смаколиків, юні природолюби добре вивчили повадки лісових мешканців. Серед привезених частунків – пшениця, овес, крупи, бульба, морква, буряк, яблука, хлібець, сіль… Буде чим ласувати у цю холодну пору.
   – Приємно, що діти змалку прилучаються до природоохоронної справи, – мовить директор ДП «Звірівське ЛМГ» Сергій Тишик. – Невеличкий гостинчик від кожного може стати у цю пору рятівним для котрогось лісового мешканця. Адже в угіддях нашого лісомисливського господарства мешкає понад тисячу звірів. Одних плямистих оленів близько 800 голів. Для них у нас облаштовано близько сорока підгодівельних майданчиків. Звісно, наше господарство заздалегідь потурбувалося про сіно, зернові, коренеплоди, кормові віники, інші добавки та жом дозакуповуємо у найближчих фермерських господарствах та на Луцькому цукровому заводі вже зараз. Є меценати, які надають нам спонсорську допомогу. Ми вдячні їм за це.
   – Чи вистачає зараз звірам корму? – поцікавились у єгеря Романа Бокія.
   – Напередодні Нового року ми привезли на цей підгодівельний майданчик КаМАЗ силоосу, це майже 15 тонн, – каже на те Роман Юрійович. – Кожен звір їсть стільки хоче. Бачите скільки залишилося? Половина. І не дивина, адже підживитися буряковим смаколиком сюди приходять олені, козулі, зубри і дикі свині. До речі, на інших майданчиках, куди також завозили жом перед новоріччям, його вже майже не залишилося. У моєму обході є п’ять підгодівельних майданчиків, кожного дня поповнюю їх усім необхідним. Такій кількості звірини, як у нас, без людської підтримки і охорони, пережити зиму було б немислимо.
   І це справді так. Єгері, а їх тут семеро, не лише підгодовують звірів, а й оберігають від браконьєрів та хижаків. Робота в них важка, але цікава. Роман Бокій свого часу врятував лосеня, про що ми писали. Тепер воно виросло і з радістю вітає свого рятівника при зустрічах у лісовиську. А ще Роман Юрієвич із великим задоволенням демонструє відзняті ним по мобільному захоплюючі репортажі за участю зубрів та оленів. Ось за півсотні метрів перед його конячками дорогу поважно переходять п’ять зубрів, а ось вже коні летять галопом, а перед ними перебігає шлях зо тридцять оленів плямистих… Таке і по телику не побачиш.
   Після відвідин підгодівельного майданчика, гості завітали на рекреаційний пункт «Юганів», де єгері і лісівники пригостили природолюбів лісовим чаєм, поділилися цікавими історіями із життя звірів та лісу
Та на цьому сюрпризи не завершилися. Вже на виїзді з лісу усіх чекала приємна несподіванка – зустріч з оленями. Їх близько сотні цими днями з’явилося у вольєрі. Тож природолюби зблизька могли побачити цих дивовижних звірів, зафільмувати-сфотографувати, навіть розповісти їм про свої успіхи у навчанні. А головне, усі переконалися, що звірам в зимовому лісі надзвичайно важко. Їм потрібна людська увага і допомога.