Товариство лісівників України

Новина


05
тра

Алея Героїв у парку села Мельники

Минулої п’ятниці до Мельниківського ліцею Шацької ТГ на запрошення його директорки Надії Миколаївни Падалюк завітали одночасно воїни і лісівники.
Нині військовослужбовець й депутат Шацької ТГ, а свого часу заступник голови Шацької райдержадміністрації і депутат районної ради Сергій отримав короткотермінову відпустку і прийшов на урок мужності до ліцею, де навчаються його сини, щоб розповісти своїм юним односельцям, як наші захисники боронять Україну на фронті. А лісничий Поліського лісництва Юрій Яковчук з майстром лісу Віктором Курзябою – щоб провести лісівничий урок для членів учнівського лісництва і разом взяти участь у Президентській акції «Зелена країна». Був із ними завідувач клубу с. Мельники Федір Гірич та автор цих рядків, який у рідній школі цього разу представляв Раду Волинської обласної організації Товариства лісівників України та громадсько-політичний часопис «Волинська газета». До речі, її головний редактор, заслужений журналіст України, секретар НСЖУ  Володимир Данилюк також тут виступав перед дітьми і педагогами, неводнораз організовував польсько-українські міжнародні акції «Дорога до миру» й вручав переможцям і учасникам забігу нагороди, а зараз, як і художній редактор газети Михайло Троцюк, зі зброєю у руках захищають суверенітет і цілісність держави.
Лісовий урок вийшов пізнавальним і цікавим. Гості розповіли про Всеукраїнську акцію «Створюємо ліси разом» у рамках програми Президента України «Зелена країна», яка стартувала  2021 року. 7 червня того року Президент підписав Указ №228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів», яким і започаткував реалізацію екологічної ініціативи «Масштабне залісення України». За 3 роки нею передбачено висадити 1 мільярд нових дерев, за 10 років – збільшити площу лісів на 1 мільйон гектарів. Два роки поспіль у цій благородній акції беруть участь і ліцеїсти села Мельники. Долучити учнів Мельниківського шкільного лісництва до участі у Президентській програмі «Зелена країна» і цьогоріч запропонував голова обласної організації Товариства лісівників України Олександр Рибчинський. Його ідею підтримали товаристівці філії ДП «Любомльське ЛГ» Поліського офісу, де директором Володимир Туревич, а первинну організацію ТЛУ очолює головний лісничий підприємства Андрій Самолюк. Безпосередніми ж натхненниками стали лісничий та майстер Поліського лісництва філії – Юрій Яковчук та Віктор Курзяба. 
Юрій Володимирович під час уроку наголосив, що потрібно вкласти багато праці, щоб ліс став «легенями Планети», обдаровував і грибами, і ягодами, і цілющим різнотрав’ям, був домівкою для багатомільярдного «населення» – мурах, комашні, жуків, метеликів, птахів і звірів, ще й давав людям можливість виробляти зі стиглої деревини всілякі потрібні речі. А його колега Віктор Володимирович розповів, як крок за кроком, рік за роком лісівники садять, доглядають, оберігають «зелений скарб» України. Спершу проводять догляди, далі –  освітлення, прочистку, санітарні рубки. Тільки у 80 або й 100 років настає час головного користування, коли можна буде «зібрати» лісовий врожай – стиглу деревину. Кошти від його продажу суттєво поповнюють державну скарбницю, звідки фінансується і навчання і самих школяриків.
У розпал уроку дистанційно до нього приєднався і голова Волинської обласної організації Олександр Рибчинський, побажав дітям гарно вчитися, подякував за їхню любов до Природи, висловив надію, що саме вони у майбутньому поповнять лави українських лісівників.
Завідувач клубу Федір Гірич розповів, як у селі започаткували парк, наскільки важливою у його створенні була допомога школярів та вчителів, зокрема, й керівниці учнівського лісництва Валентини Мороз. У жаркі літа доводилося чи не щодень підливати декоративні деревця, щоб вони прийнялися, росли, не засохли. Закликав берегти і доглядати парк. 
Відтак настав час висадки декоративних деревець. За сприяння Шацького фахового лісового коледжу ім. Валентина Сулька їх надала філія ДП «Любомльське ЛГ» Поліського офісу. До речі, свого часу там здобували лісівничу професію Юрій Яковчук і Віктор Курзяба. Тож не обійшлося без спогадів про час навчання у лісівничій Альма Матер, викладачів коледжу, колег-випускників.
Після невеличкого інструктажу з техніки безпеки і вимог до посадки деревець, лісничий-товаристівець продемонстрував меч Колосова – основне знаряддя праці творців лісу. Завдяки його винаходу тільки на Волині площу лісів за останнє сімдесятиріччя вдалося збільшити удвічі і тепер лісистість області становить понад 34 відсотки. 
Про історію парку села Мельники газета писала неводнораз. Скажемо лиш, що помірна зима і надмірна вологість пішли на користь усім деревцям: вони значно підросли, роззеленілися.
Цього разу у парку започаткували Алею Героїв: військовослужбовці Сергій та Руслан з учнями шкільного лісництва, їх керівником Валентиною Мороз, лісівниками-товаристівцями Юрієм Яковчуком та Віктором Курзябою, старостою Мельниківського старостинського округу Русланою Сидорук, завклубом Федором Гіричем висадили по обох боках паркової доріжки деревця Перемоги! Відрадно, що разом із татом-воїном Сергієм деревце Перемоги садив і його син-дев’ятикласник Артем. Віднині історія цього унікального зеленого насадження берегтиме пам’ять не тільки про розстріляних офіцерів війська польського, загиблих мешканців села у роки Другої світової, а й надихатиме та оберігатиме теперішніх захисників України, зокрема, й уродженців села Мельники, кілька десятків яких призвано до лав ЗСУ, Прикордонних військ та Національної гвардії України. 
Декоративні деревця та екзотичні кущі вже традиційно садили не тільки у самім парку, а й на подвір’ях ліцею, садочка та клубу, які також розвивають свої скверики.
Сергій ЦЮРИЦЬ,
член Ради облорганізації ТЛУ.
Фото автора.