Товариство лісівників України

Новина


21
чер

Актуальні проблеми лісу – у дзеркалі Громадської ради

Засідання Громадської ради при Державному агентстві лісових ресурсів України, яке відбулося 21 червня, проходило, як вже повелося останнім часом, дуже жваво.
     Так склалося, що значну кількість членів Громадської ради зараз складають (як це не дивно, для ради при  лісагентстві) не лісівники, а представники лісопромислового сектору. І зрозуміло, що вони, як ніхто зацікавлені в тому, щоб мати сировину для  своїх виробництв. Тому і питання, які виносилися на обговорення, здавалося б, суто лісівничі, ініційовані Товариством лісівників України, (наприклад, лісове насінництво в умовах реформування лісової галузі, інформаційна політика і донесення до суспільства проблем лісової галузі, всихання хвойних лісів і  наслідки для лісового господарства кліматичних змін) під час засідання викликали не одну хвилю дискусій.
       З питанням відтворення лісів і забезпечення  якісним насінням лісових господарств виступив директор ДО «Український лісовий селекційний центр» Олексій Сапітон. Виявляється, що центр нині виконує лише аналітичні функції, що селекційного лісового насіння для лісовідновлення нині не вистачає.  Члени Громадської ради дійшли висновку, що в час, коли змінюється клімат, масово всихають ліси від засилля шкідників, потрібно поглибити науковий підхід  до заготівлі насіння, і підбору порід дерев, які можуть бути стійкими нових природних умов.
     Прес-секретар ДАЛРУ Валентин Копєйкін говорив, що інформаційна політика лісової галузі має бути більш відкритою, що суспільство має знати про роботу лісівників більше. Непросто в умовах, коли лісове господарство працює без керівництва (на даний час не призначено керівника галузі, немає також його першого заступника), коли не вироблена стратегія розвитку галузі, донести до людей інформацію про те, що лісники не лише рубають ліс, а й заліснюють зруби, доглядають за лісовими масивами, борються зі шкідниками і захищають ліс від пожеж і різних напастей.
     Особливо жвавий інтерес у присутніх викликав виступ Ігоря Букші, завідувача лабораторії  моніторингу і сертифікації лісів УкрНДІЛГА, який розповів про вплив зміни клімату на лісове господарство України. Саме зміни клімату, підвищення середньорічної температури повітря, посухи призводять до розповсюдження шкідників і ареали зростання деяких порід у недалекому майбутньому можуть бути змінені через зміни меж природних  зон, а в деяких випадках окремі продуктивні види можуть повністю зникнути. Так, за словами Ігоря Букші, найбільш інтенсивно процес погіршення санітарного стану лісів та всихання проявився у 2017 р. Площа всихання лише соснових насаджень перевищила 142 тис. га, а їх запас 7,2 млн. куб м. Осередки масового всихання охопили Волинську, Житомирську, Київську, Львівську, Рівненську, Хмельницьку, Черкаську, Чернігівську області та продовжують збільшуватись. Загальна площа всихання сосни, ялини, дуба у 2017 році перевищила 330 тис. га. Тому до цього питання потрібна особлива увага держави, площу лісів потрібно збільшувати, бо Україна в недалекому майбутньому може залишитися без промислових запасів цінної сировини – деревини.
    Розглядався на Громадській раді і Закон про вплив на довкілля, який на думку всіх, без винятку членів ради, є більш шкідливим для довкілля, аніж його відсутність. Рада дійшла висновку, що даний закон  потребує перегляду і доопрацювання, бо він блокує роботу підприємств, адже не дозволяє без проходження довготривалої процедури погоджень і і громадського обговорення приймати рішення про рубку насаджень на площі понад 1 га навіть тоді, коли ці насадження стають осередками швидко поширюваних шкідників і несуть загрозу довкіллю.