Моніторинг лісів є складовою частиною державної системи моніторингу навколишнього природного середовища.
Нормативнозаконодавча база моніторингу лісів визначається Лісовим кодексом України, Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про рослинний світ». Згідно з Положенням про державну систему моніторингу довкілля, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1998 р. № 391, проведення моніторингу ґрунтів земель лісового фонду, лісової рослинності і мисливської фауни покладене на Держлісагентство.
Україна приєдналася до пан’європейського процесу захисту лісів та підписала Страсбурзьку резолюцію S1 щодо проведення моніторингу лісових екосистем (Резолюція «Європейська мережа постійних ділянок моніторингу лісових екосистем»). Необхідність проведення моніторингу лісів зумовлена потребами виконання низки інших міжнародних зобов’язань України, зокрема, таких як: Конвенції ООН про широкомасштабне транскордонне забруднення повітря, Конвенція ООН про охорону біологічного різноманіття, Рамкова конвенція ООН про зміну клімату.
Моніторинг лісів в Україні проводиться узгоджено з вимогами Міжнародної Спільної Програми оцінки та моніторингу впливу забруднення повітря на ліси в регіоні Європейської Економічної Комісії ООН (UNECE ICP Forests). Законодавством ЄС програма UNECE ICP Forests визначена у якості основної програми моніторингу лісів, яка охоплює усі країни регіону Європейської економічної комісії ООН (UNECE).
Діяльність з моніторингу за програмою UNECE ICP Forests проводиться на двох рівнях
– рівень І (широкомасштабний моніторинг), який забезпечує систематичний збір інформації про зміни стану лісів у часі та просторі,
та рівень ІІ (інтенсивний моніторинг), який забезпечує поглиблене вивчення ефектів впливу стресчинників на стан лісових екосистем.
В Україні проводиться збір інформації про стан лісів на ділянках моніторингу І рівня на основі візуальних оцінок стану крон дерев та видимих пошкоджень лісової рослинності.
Функції національного координаційного центру моніторингу лісів UNECE ICP Forests в Україні виконує Український науководослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації (УкрНДІЛГА), спеціалісти якого забезпечують науковометодичне супроводження спостережень та інформаційний обмін з координаційним центром UNECE ICP Forests – PCC (м. Гамбург, ФРН). Функцію збору даних на польових ділянках моніторингу надано лісогосподарським підприємствам, а формування баз даних покладено на ВО «Укрдержліспроект».
У центрі уваги моніторингу лісової рослинності знаходиться стан крони дерев, який слугує індикатором, що характеризує загальний стан окремого дерева або деревостану. Серед показників стану крони, які визначаються при моніторингу лісів, найбільш важливим є дефоліація – величина, яка свідчить про загальну нестачу листя у кроні дерева. Дефоліація є узагальнюючим показником стану дерев, вона характеризує ступінь їх пошкодження внаслідок інтегрального впливу різноманітних чинників. Дефоліація є загальноєвропейським показником (індикатором) сталого лісового управління, який характеризує стан і життєздатність лісових екосистем. Загалом стан лісів України за результатами моніторингу можна оцінити на даний час як задовільний.