Товариство лісівників України

Матеріали ІІ-го НАЦІОНАЛЬНОГО КРУГЛОГО СТОЛУ НУБІП 9 квітня 2019 р.

Товариство Лісівників УкраїниНАША ДІЯЛЬНІСТЬ  Проблеми лісу  Матеріали ІІ-го НАЦІОНАЛЬНОГО КРУГЛОГО СТОЛУ НУБІП 9 квітня 2019 р.

ІІ-Й НАЦІОНАЛЬНИЙ КРУГЛИЙ СТІЛ «ПОЖЕЖІ В ПРИРОДНИХ ТА КУЛЬТУРНИХ ЛАНДШАФТАХ УКРАЇНИ: РОЗБУДОВА ЦІЛІСНОЇ СИСТЕМИ ОХОРОНИВІД ПОЖЕЖ У ЛІСАХ, НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЛЯХ ТА В ІНШИХ ПРИРОДНИХ ЕКОСИСТЕМАХ» 9 квітня 2019 р.

В Національному університеті біоресурсів і природокористування України відбувся ІІ-й Національний круглий стіл «Пожежі в природних та культурних ландшафтах України: розбудова цілісної системи охорони від пожеж у лісах, на сільськогосподарських землях та в інших природних екосистемах» присвячений проблемі боротьби з пожежами в природних ландшафтах, передусім на сільськогосподарських землях, які в останні роки завдають значних збитків довкіллю, здоров’ю людей та економіці України. Національний круглий стіл організовано Регіональним Східноєвропейським центром моніторингу пожеж (REEFMC) Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства Національного університету біоресурсів і природокористування України за підтримки Центру глобального моніторингу пожеж (GFMC, Фрайбург Німеччина) та Ради Європи (Council of Europe)

    Проблема пожеж у природних ландшафтах, в останні роки набуває все більшого значення для України, оскільки динаміка площі та кількості таких пожеж має зростаючий характер. Така ситуація зумовлена двома ключовими чинниками – погодно-кліматичними умовами та недосконалою нормативно-правовою базою, яка регулює таку діяльність. Згідно даних отриманих за допомогою супутникової системи МODIS в середньому щорічно на території України виникає близько 6,5 тис. пожеж у природних ландшафтах (пожежі на с/г землях, лісові пожежі, торф’яні і ін.), загальна середньорічна площа таких пожеж становить близько 3 млн га, переважна більшість з яких - сільськогосподарські пали. В країнах Європейського союзу проблема сільськогосподарських палів є вирішеною завдяки жорсткому законодавству, відповідальному відношенню до цієї проблеми органів влади та населення.
   Метою II Національного круглого столу було обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо негайного подолання кризової ситуації, що склалася у зв'язку із лісовими пожежами», який було розроблено за результатами Першого Національного круглого столу з управління природними пожежами, що відбувся 26 жовтня 2017 року в Національному університеті біоресурсів і природокористування України.
   Участь у заході взяли представники ключових відомств, підприємств та організацій, діяльність яких пов’язана з охороною природних ландшафтів від пожеж. Всього у круглому столі взяли участь 71 чоловік, представники різних відомств та організацій з усієї України: Апарат Верховної Ради України, Міністерство внутрішніх справ, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (апарат), Державне агентство лісових ресурсів України, Харківська обласна рада, Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства, Кіровоградське обласне управління лісового та мисливського господарства, Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства, Київське обласне та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства, Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства, Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства, Запорізьке обласне управління лісового та мисливського господарства, Полтавське обласне управління лісового та мисливського господарства, Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, державне підприємство "Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА", Національний університет цивільного захисту України, ВП НУБіП України «Боярська ЛДС», Інститут аграрної економіки, Український науково-дослідний інститут цивільного захисту, громадські організації та інші відомства, організації та підприємства.
   Круглий стіл проходив у форматі доповідей та обговорень. За результатами круглого столу, врахувавши зауваження та побажання учасників, буде внесено зміни до розробленого проекту закону та передано його для подальшого затвердження та впровадження. Організації та відомства, які не змогли взяти участь у заході, але мають пропозиції чи зауваження до розробленого проекту Закону просимо надіслати їх на електронну адресу reefmc@nubip.edu.ua, або офіційним листом до Національного університету біоресурсів і природокористування України (адреса: вул. Героїв Oборони, 15, м. Київ) до 26 квітня 2019 року.

Олександр Сошенський, доцент кафедри лісівництва НУБіП України

To top

Сучасні виклики та тенденції розробки цілісних підходів до охорони природних ландшафтів від пожеж в Європі Йоганн Георг Голдаммер, директор Центру глобального моніторингу пожеж (GFMC), Фрайбург, Німеччина

Масштаби та наслідки пожеж в Україні: оцінка масштабів пожеж на сільськогосподарських землях та їх впливу на зміни клімату. Пропозиції із удосконалення нормативної бази охорони лісів від пожеж. С. Зібцев НУБіП, М. Савущик КЛНДС

Сучасні виклики, законодавче регулювання та діяльність лісогосподарських підприємств Державного агентства лісових ресурсів України щодо запобігання та гасіння лісових пожеж в Україні І.Будзінський Держлісагенство

Політичне вирішення проблеми пожеж на землях сільськогосподарського призначення: шляхи європейської інтеграції впливу на ґрунт, якість повітря та здоров’я людей Алекс Гіттелсон, Міжнародна ініціатива з кріосфери, ICCI